Obiekty sportowe, zakłady pracy czy hotele to tylko niektóre miejsca, w których niezbędne są kabiny sanitarne. Wybór odpowiedniego modelu powinien być uzależniony od kilku ważnych aspektów, o których decyduje producent kabin prysznicowych. Pomieszczenia sanitarne muszą bowiem zapewniać komfort korzystającym z nich osobom, a także odznaczać się wysoką jakością i estetyką wykonania. Sprawdź, co należy wziąć pod uwagę przy wyborze producenta kabin prysznicowych.

Zapytaj - doradzimy!

Materiały, których używają producenci kabin prysznicowych

Pierwszą cechą kabiny sanitarnej, na którą powinno się zwrócić uwagę, jest tworzywo, z jakiego została wykonana. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów materiałów, z których można wykonać solidne i trwałe konstrukcje. Jednym z najpopularniejszych, ze względu na swoje liczne zalety, są płyty HPL.

Skrót HPL oznacza High Pressure Laminate co tłumaczy się jako laminat wysokociśnieniowy. Materiał ten wykorzystywany jest przez producentów nie tylko kabin prysznicowych, ale także mebli czy podłóg. Świadczy to jego wysokiej jakości. Laminat HPL to tworzywo termoutwardzalne, powstałe w warunkach wysokiej temperatury i ciśnienia. Do jego produkcji używa się włókien celulozy, które nasącza się żywicą. To właśnie wysokie ciśnienie, pod którym prasuje się kilka warstw tego materiału, jest odpowiedzialne za właściwości HPL, a w konsekwencji wykonanych z niego kabin sanitarnych.

Producent kabin prysznicowych wykonanych z płyt HPL może zapewnić:

  • twarde i solidne ściany - konstrukcje wykonane ze sprasowanych warstw celulozy są wysoko odporne na czynniki mechaniczne. W przypadku kabin w miejscach publicznych ten atut powinien być stawiany na pierwszym miejscu ze względu na zdarzające się akty wandalizmu lub możliwość przypadkowego uszkodzenia;
  • odporność na działanie wilgoci - na tę cechę powinni zwrócić uwagę przede wszystkim inwestorzy zamawiający kabiny prysznicowe do takich miejsc, jak baseny czy sauny, gdzie wilgoć występuje praktycznie nieustannie. Odpowiednio dobrane tworzywo może zapobiec rozwojowi grzybów;
  • sterylność - płyty HPL można zabezpieczyć za pomocą technologii Sanitized, która przeciwdziała powstawaniu niepożądanych mikroorganizmów.

Normy, które muszą spełniać kabiny prysznicowe

Przed skorzystaniem z oferty producenta kabin WC i kabin prysznicowych należy upewnić się, czy będą one wykonane zgodnie z przepisami prawa budowlanego. Normy przez nie ustanowione zapewniają nie tylko komfortowe, ale także bezpieczne korzystanie z pomieszczeń sanitarnych.

  • certyfikacja CE - wyroby, które ją posiadają, mogą być wprowadzone do obrotu na rynek Unii Europejskiej;
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 - produkty zgodne z wymaganiami opisanymi w tym dokumencie spełniają odpowiednie warunki techniczne i mogą być używane wewnątrz budynków;
  • przepisy BHP - regulują bezpieczne korzystanie z kabin prysznicowych w miejscach publicznych.

Jeśli producent kabin sanitarnych nie zapewnia informacji o spełnianiu norm wynikających z powyższych źródeł na swojej stronie internetowej, warto zapytać go o to przy bezpośrednim kontakcie. Prysznice i toalety w miejscach publicznych muszą bowiem być skonstruowane z myślą o bezpieczeństwie i komforcie przyszłych odwiedzających. Jak wskazuje wspomniane Rozporządzenie Ministra - kabiny WC powinny mieć wymiary minimum 1,5 m długości i 1 m szerokości. Należy pamiętać jednak o tym, że w każdym miejscu oddanym do użytku publicznego co najmniej jedna z nich powinna być przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Temat ten musi zostać uwzględniony w rozmowie z producentem.

Transport i montaż kabiny sanitarnej

To kolejna ważna kwestia przy wyborze producenta kabin prysznicowych lub kabin WC. Wielu z nich oferuje bezproblemowe dostarczenie całego systemu ścianek „od drzwi do drzwi”, zabezpieczając produkty na czas transportu i unikając przeładunków. Dzięki temu można mieć pewność, że nie ulegną one żadnym zniszczeniom.

Jeśli chodzi o montaż, kabiny prysznicowe często można złożyć samodzielnie. Należy się jednak upewnić, czy firma, od której zostały nabyte, zapewnia niezbędną instrukcję. Nie powinno się wykonywać prac monterskich bez dokładnego zapoznania się z kolejnością poszczególnych etapów. Może się jednak okazać, że potrzebna będzie ekipa monterska. Wtedy należy skonsultować swoją lokalizację z producentem kabin WC i upewnić się, że jest w niej oferowany montaż ścianek przez profesjonalistów.

Co jeszcze należy wiedzieć o producencie kabin WC?

Pomiar miejsca na kabinę sanitarną przed produkcją

Producent kabin prysznicowych powinien zadbać o to, żeby ich wymiary zostały precyzyjnie i odpowiednio wcześnie zmierzone. Dzięki temu możliwe będzie usytuowanie w pomieszczeniu optymalnej liczby kabin, zapewniającej komfort użytkowania każdej z nich. Dlatego przed złożeniem zamówienia należy upewnić się, że dana firma oferuje przyjazd na miejsce montażu systemu kabin i wykonanie potrzebnych pomiarów.

Producenci kabin pozwalają często także na samodzielne zmierzenie przestrzeni przeznaczonej na ścianki. Jednak w razie wątpliwości lub braku odpowiednich przyrządów można oddać to zadanie w ręce fachowców. Trzeba także zaznaczyć, że nie można mierzyć miejsca na kabiny przed zakończeniem wszelkich prac wykończeniowych.

Doświadczenie producenta kabin prysznicowych

W większości przypadków poszukiwania firmy, która zajmuje się produkcją i montażem ścianek, rozpoczyna się w Internecie. Oprócz oferty i cennika warto wówczas szczegółowo zapoznać się z portfolio producenta - sprawdzić, w jakich typach pomieszczeń publicznych montował swoje kabiny, jak komponują się z całym wnętrzem i czym różnią się od siebie poszczególne modele ścianek. Jeśli chodzi o projekty realizowane przez Alsanit, kabiny prysznicowe zostały przez nas zamontowane m.in. w szkołach, siłowniach, hotelach, budynkach firmowych czy na basenach. Wyposażenie sanitarne każdego z tych obiektów zostało dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta i specyfiki działalności jego przedsiębiorstwa.

Szeroka gama kolorystyczna kabin sanitarnych

Walory estetyczne systemów kabin to jeden z najważniejszych czynników (obok jakości i spełniania norm prawnych) decydujących o wyborze producenta. Kolorystyka i charakter wnętrza powinny wpływać na to, jakie barwy zagoszczą na ściankach. Minimalistyczną konstrukcję kabin WC można urozmaicić właśnie przez oryginalne odcienie, zwłaszcza gdy są one montowane w takich miejscach, jak przedszkola czy szatnie dla najmłodszych, np. na basenie.

Zapytaj - doradzimy!

FAQ:

1. Z jakiego materiału powinna być wykonana kabina sanitarna wysokiej jakości?

Producenci kabin prysznicowych i kabin WC proponują różnego rodzaju tworzywa, jednak jednym z najczęściej wybieranych i najlepszych są płyty HPL. Jest to laminat wysokociśnieniowy, który jest odporny na wilgoć, czynniki mechaniczne oraz rozwój mikroorganizmów.

2. Czy producent kabin WC zapewnia ich montaż?

W ofercie wielu firm zajmujących się tworzeniem i wstawianiem kabin sanitarnych znajduje się również ich montaż w miejscu publicznym. Przed jego wykonaniem klient lub przedstawiciel firmy powinien dokonać pomiarów, które jednak nie mogą być robione przed zakończeniem wszelkich prac wykończeniowych. Jeśli jednak osoba zamawiająca kabiny chce samodzielnie montować system, powinno odbyć się to bezproblemowo z wykorzystaniem instrukcji producenta.

3. Ile kosztują kabiny sanitarne?

Cena systemu kabin jest ustalana indywidualnie z każdym klientem. Zależy przede wszystkim od wielkości przestrzeni przeznaczonej na montaż systemu, a w konsekwencji od liczby indywidualnych kabin.

Może Cię zainsteresuje