Prawidłowy pomiar oraz zamontowanie kabin WC wpływa na komfort ich użytkowania i wytrzymałość poszczególnych systemów na wiele lat. W jaki sposób dokonać pomiarów i o czym należy pamiętać przy montowaniu kabiny WC?

Zapytaj - doradzimy!

Zasady dokonywania pomiarów kabiny WC

Pomiarów można dokonać wyłącznie w pomieszczeniach, które już są wykończone, czyli z położonymi kaflami, wykończeniem ścian i zamontowanymi miskami ustępowymi. W sytuacji, gdy nie ma zamontowanych misek ustępowych, konieczne jest to, by widoczne były przyłącza: rury spustowe toalet oraz ewentualne dopływy wody i rewizje. W przypadku, gdy kabiny mają być montowane w pomieszczeniu z konkretnym systemem zabudowanym (tzw. geberit), zestaw musi być zainstalowany, żeby można było określić niezbędne wycięcie na półkę, która go tworzy.

Jak mierzyć miejsce do kabiny sanitarnej?

Pomiarów najlepiej dokonywać przy pomocy dalmierza laserowego, choć dopuszczalna jest także miara zwijana (o długości minimum 5 metrów). Pomiar rozpoczyna się od naszkicowania pomieszczenia (tzw. widok z góry) oraz naniesieniu na projekt punktów charakterystycznych, takich jak miski ustępowe, półki na geberity, okna, parapety, grzejniki czy drzwi.

 1. Pomiar zaczynamy od jednej ze ścian, która będzie ścianą bazową oraz mierzymy odległość od krawędzi ściany do osi elementu (np. miski ustępowej). Uwaga! Jeśli kabiny mają mieć 1500 mm, to pomiarów należy wykonać właśnie na takim ramieniu, aby uniknąć sytuacji przekładania wymiarów wtedy, gdy pomieszczenie ma kształt klina (trapezu). Odradza się dokonywania pomiarów przy tylnej ścianie pomieszczenia, ponieważ jest to obarczone wysokim ryzykiem błędu pomiarowego.
 2. W przypadku mierzenia parapetów, okien, zabudów, należy - oprócz odległości od ściany bazowej - podać również wysokość, a czasem także szerokość danego elementu. W tej sytuacji najlepiej wykonać rysunek pomocniczy.
 3. Po dokonanym pomiarze poszczególnych elementów dobrą praktyką jest również zmierzenie długości całkowitej ściany, na której montowane są produkty oraz szerokość pomieszczenia - po to, by upewnić się, że po zamontowaniu zabudowy korytarze będą zgodne z wymogami prawnymi.

Porada: gdy wykonuje się pomiary kilku pomieszczeń, ważne jest, by nadać numery poszczególnym rysunkom. Najlepiej do tego celu wykorzystać oznaczenia pomieszczeń z dokumentacji architektonicznej. Jeśli takiej brakuje - warto nadać oznaczenia pomocnicze, np. pomieszczenie A, pomieszczenie B itd.

Jeśli w pomieszczeniu znajduje się ogrzewanie podłogowe, informacja ta musi być uwzględniona już na rysunkach z pomiarami. Dzięki temu będzie można przygotować kabiny do kotwienia w posadzce.

Narzędzia potrzebne do montażu kabiny WC

Wśród przykładowych narzędzi, potrzebnych do montażu kabiny WC z płyty HPL, znajduje się:

 • Wkrętarka akumulatorowa z grotem Pz2 lub wkrętak krzyżakowy;
 • Wiertarka elektryczna z wiertłami do glazury o średnicy 6 mm i 10 mm
 • Wiertła do metalu o średnicy: 3,5 mm, 4,5 mm, 6 mm i 10,5 mm;
 • Klucz płaski 8 mm;
 • Miękki ołówek lub cienkopis;
 • Miara zwijana;
 • Poziomica o długości min. 1 metra.

Kabiny WC powinno się montować w posprzątanych pomieszczeniach, po zakończonych wszelkich pracach murarskich, malarskich i glazurniczych. Warunkiem koniecznym do poprawnego zainstalowania zabudowy jest staranne utrzymywanie pionów i poziomów.

Montowanie kabiny WC w 5 krokach

Montaż zamawianych u nas kabin sanitarnych odbywa się w kilku krokach - niezależnie od wybranego systemu.

 1. Przygotowanie do montażu - przeniesienie danych oraz wymiarów z dokumentacji na ściany.
 2. Okucia - wywiercenie otworów pod kołki montażowe, do których przykręca się okucia pod ścianki systemowe.
 3. Ścianki działowe - montaż nóżek i przykręcenie ścianek działowych do okuć, przy nieustannym sprawdzaniu poziomicą ich pozycji.
 4. Profil górny i drzwi - zamontowanie profilu górnego, na którym instaluje się drzwi do kabiny.
 5. Prace wykończeniowe - montaż zamkopochwytów i haczyków na odzież do drzwi kabiny WC oraz oczyszczenie zabudowy.

Do każdego systemu zabudowy kabiny WC dołączamy szczegółową instrukcję z poradami, jakich narzędzi oraz akcesoriów używać. W zestawie znajdują się również wszelkiego rodzaju wkręty, kołki, podstawki oraz inne elementy montażowe.

Szczegóły techniczne montowania kabin higieniczno-sanitarnych

Alsanit to nie tylko producent wysokojakościowych kabin sanitarnych, ale również fachowy doradca. Poniżej lista parametrów technicznych, które powinny spełniać kabiny WC według przepisów prawnych:

 • wysokość kabiny pomieszczenia higieniczno-sanitarnego powinna wynosić co najmniej 2,5 m,
 • drzwi kabiny powinny otwierać się na zewnątrz pomieszczenia, zamykać się samoczynnie i powinny mieć szerokość 0,8 m i wysokość 2 m,
 • kabiny dla osób niepełnosprawnych powinny mieć przestrzeń manewrową 1,5 x 1,5 m (od miski ustępowej), drzwi prowadzące do toalety powinny mieć szerokość minimum 90 centymetrów.

W Alsanit bierzemy te parametry pod uwagę i projektujemy toalety w taki sposób, aby były zgodne z powyższymi informacjami. Dostosowanie kabin do obowiązujących wymogów przyczynia się do tego, że wszystkie toalety są funkcjonalne i przystosowane do potrzeb użytkownika. Dlatego też każdy detal, który dotyczy także wysokości zamontowania misek ustępowych, uchwytów, podajników do papieru czy haczyków na drzwiach, jest istotny dla korzystających z WC osób (zwłaszcza tych niepełnosprawnych).

Zapytaj - doradzimy!

FAQ w pigułce:

1. Czy można zamontować kabiny WC, jeśli w pomieszczeniu nie ma jeszcze zainstalowanej toalety?

Można, jeśli widoczne są przyłącza, takie jak rury spustowe, dopływy wody i rewizje. Zaleca się jednak wykonywać kabiny WC dopiero wtedy, gdy miski ustępowe są już zamontowane.

2. Czy można zamontować kabiny WC w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym?

Tak. Należy jednak bezwzględnie umieścić tę informację w dokumentacji i rysunkach z pomiarami.

3. Jakie narzędzia są potrzebne do montażu kabiny WC?

Do montowania kabiny WC należy przygotować narzędzia ręczne i elektryczne, takie jak: wkrętarkę, wiertła, klucze płaskie, miarę, poziomicę, miękki ołówek. W zestawie do zabudowy znajdują się z kolei wszelkie artykuły i elementy montażowe.

4. Ile trwa montaż kabin WC?

Autoryzowana ekipa monterów z Alsanit w kilka godzin w sposób profesjonalny i schludny wykona swoją pracę. Klient może samodzielnie dokonać montażu (do każdego zestawu ścianek do kabin WC dołączona jest dokładna instrukcja).

Może Cię zainteresuje

Toalety w szkole i przedszkolu

Toaleta dzieci w szkole i przedszkolu

08-06-2020

Toalety dla dzieci w szkołach i przedszkolach muszą spełniać określone wymogi oraz parametry, które są określone przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych...

obowiązkowe szafki szkolne

Obowiązkowe szafki szkolne na podręczniki dla uczniów

25-08-2021

Przymiotnik ‘obowiązkowe’ pojawił się w tytule nieprzypadkowo. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie wszystkie placówki edukacyjne są wyposażone w szafki szkolne na książki dla uczniów. Niech ten artykuł będzie więc...

Szatnia dla niepełnosprawnych - wymogi prawne, cena

Jak powinna wyglądać szatnia dla niepełnosprawnych?

23-11-2020

Dla osób z niepełnosprawnością zmaganie się z barierami architektonicznymi to codzienność. Mimo że wiele projektów zakłada przystosowanie do wózków inwalidzkich, krajobraz miejski nadal pozostawia wiele do życzenia pod względem dostępności...

szafki skrytkowe na kluczyk

Dlaczego warto zakupić szafki skrytkowe?

05-07-2021

Szafki skrytkowe w postaci samoobsługowych punktów depozytowych są elementem wyposażenia takich obiektów jak dworce, markety, hotele, urzędy, a także zakłady pracy i różnego typu punkty usługowe. Ich niezawodność opiera się...