Szafki ubraniowe BHP to obowiązkowe wyposażenie szatni w zakładach produkcyjnych i przemysłowych. Nie oznacza to jednak, że na tym kończą się ich zastosowania. Obecnie szafki ubraniowe i skrytkowe pełnią ważną funkcję w biurach i wielu innych miejscach pracy, a także w obiektach sportowych, instytucjach kultury czy placówkach edukacyjnych. Dzięki doświadczeniu i wiedzy wiemy, że każda z wymienionych lokalizacji ma odrębne potrzeby i warunki, dlatego wymiary szafek ubraniowych są zawsze ustalane wspólnie z inwestorem.

Zapytaj - doradzimy!

Wymiary szafek pracowniczych

Standardowy model szafki ubraniowej ma następujące wymiary:

  • 180 lub 150 cm wysokości (dolicza się do tego 10 cm na cokół lub nóżki, bądź 40 cm na ławkę),
  • 30 lub 40 cm szerokości,
  • 49 cm głębokości.

W przypadku zakładów pracy, w których pracownik ma obowiązek zmiany własnego ubrania na odzież roboczą, np. fartuch czy kombinezon, powyższe wymiary szafki ubraniowej odpowiadają tym określonym w polskiej normie PN-75M-78711 (1800 × 500 × 480 mm). Przepisy BHP wskazują także, że w skład wyposażenia wnętrza szafki ubraniowej powinien wejść drążek, półki i przegroda dzieląca skrytkę na pół. Każdy z pracowników powinien mieć wyłącznie do swojej dyspozycji jedną szafkę podwójną lub dwie pojedyncze, żeby móc swobodnie schować wszystkie prywatne rzeczy oraz oddzielić odzież czystą od zabrudzonej.

Meble od ALSANIT, które będą przeznaczone do wyżej opisanych zakładów pracy, posiadają sankcjonowanie prawnie wymiary szafek ubraniowych. Nie muszą to być jednak, tak jak większość mebli w służbowych pomieszczeniach sanitarnych, metalowe szafy, które raczej nie są atrakcyjne wizualnie, a ponadto mają przeciętną odporność na uszkodzenia mechaniczne. Jako alternatywę można zastosować metalowe szafki z drzwiami z płyty HPL, która jest materiałem najmocniejszym, a także najbardziej estetycznym.

Wymiary szafki skrytkowej do biura

Jeśli chodzi o pozostałe miejsca pracy niż te wskazane w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, inwestor i wykonawca mogą sobie pozwolić na większą elastyczność. Wymiary szafek pracowniczych powinny wówczas odpowiadać przede wszystkim potrzebom ich przyszłych właścicieli, a także specyfice obiektu, w którym się znajdą.

Szafki skrytkowe do biura często są stosowane po to, by usprawnić korespondencję oraz przepływ dokumentów. Posiadają wówczas specjalne otwory, przez które można ja wsunąć. Jeśli jest to główne przeznaczenie mebli, wymiary szafki skrytkowej mogą być niewielkie, po to by konstrukcja nie zagracała biura. Wiele firm decyduje się jednak na zapewnienie swoim pracownikom większej przestrzeni po to, by mogli nie tylko przechowywać w bezpiecznym miejscu dokumenty czy firmowy laptop, ale także odzież wierzchnią, obuwie i inne prywatne rzeczy.

Obydwie opcje można jednak połączyć. Wymiary poszczególnych schowków w szafkach pracowniczych nie muszą być jednolite, ponieważ meble można niestandardowo podzielić na większe i mniejsze skrytki. Zależy to wyłącznie od założeń projektu, które można modyfikować.

Wymiary szafki ubraniowej w małej szatni

Powierzchnia wydzielona na szatnię szkolną, sportową czy pomieszczenie sanitarne w miejscu pracy mają nierzadko ograniczoną wielkość. Nie będzie to jednak przeszkodą w realizacji projektu szafek sanitarnych wykonanych na wymiar. Standardowe rozmiary podane w przepisach BHP są tylko jednym z wielu wariantów budowy tego mebla, dlatego można je dowolnie modyfikować. W niewielkich szatniach warto też zrezygnować z ustawionych na środku ławek czy krzeseł, a zamiast tego wybrać szafy ubraniowe z ławkami będącymi częścią całej konstrukcji.

Wielkość poszczególnych skrytek może być modyfikowana wraz ze zmieniającymi się warunkami w szatni. Umożliwiają to metalowe meble modułowe, które są rozwiązaniem proekologicznym i ekonomicznym, ponieważ produkt zyskuje dłuższy cykl życia. Wymiary stalowej szafki pracowniczej nie przesądzają więc o wielkości poszczególnych skrytek, ponieważ zawsze można je dopasować do nowych oczekiwań i potrzeb.

Niestandardowe wymiary szafki ubraniowej

W ofercie ALSANIT znajdują się także szafki BHP, które są dostosowane do specyficznych potrzeb ich przyszłych właścicieli. Wliczają się w to m.in. szafki dla służb mundurowych, np. straży pożarnej, które muszą być nie tylko wystarczająco duże, ale także posiadać odpowiednią liczbę przegródek i półek na wszystkie elementy umundurowania zakładane na akcję ratowniczą.

Większe szafki potrzebne są także w ośrodkach narciarskich i wypożyczalniach sprzętu narciarskiego. Projektując tego typu meble, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na niestandardową wysokość, tak by skrytki pomieściły nie tylko narty, ale także snowboard. Oprócz tego potrzebne jest miejsce na kask i buty.

Szafki ubraniowe na wymiar sprawdzają się w każdym obiekcie, ponieważ pozwalają na optymalne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni, niezależnie od tego czy mamy do czynienia z dużą szatnią czy niewielkim pomieszczeniem socjalnym.

 

Zapytaj - doradzimy!

Może Cię zainteresuje

producent kabin prysznicowych

Na co zwrócić uwagę przy wyborze producenta kabin prysznicowych?

27-10-2020

Obiekty sportowe, zakłady pracy czy hotele to tylko niektóre miejsca, w których niezbędne są kabiny sanitarne. Wybór odpowiedniego modelu powinien być uzależniony od kilku ważnych aspektów, o których decyduje producent...

Płyta HPL co to jest

Płyta HPL – co to jest i jakie ma zastosowania?

24-09-2020

Płyty HPL to elementy coraz częściej wykorzystywane w różnych dziedzinach budownictwa, przemysłu czy branży wykończeniowej. Wszystko dzięki ich wyjątkowym właściwościom praktycznym i nie tylko. Czym właściwie jest laminat HPL, jak...

Toalety w szkole i przedszkolu

Toaleta dzieci w szkole i przedszkolu

08-06-2020

Toalety dla dzieci w szkołach i przedszkolach muszą spełniać określone wymogi oraz parametry, które są określone przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych...

szafy strażackie

Szafy strażackie - najważniejsze funkcje i parametry

26-08-2020

Osoba pełniąca służbę w straży pożarnej dysponuje co najmniej trzema typami umundurowania oraz odzieży ochronnej, które zakłada na akcje lub na wyjścia oficjalne. Mundury koszarowe oraz ubrania bojowe muszą mieć...