Infrastruktura higieniczno-sanitarna w obiektach sportowych jest bardzo istotna. Szczególnie ważna jest na basenach, w których liczy się odpowiedni dobór materiałów. W obiektach sportowych jak baseny może dochodzić do łatwego zniszczenia komponentów ze względu na środowisko na obiekcie, ale też przez użytkowników. Dlatego odpowiedni projekt łaźni i szatni basenowych będzie minimalizował te zagrożenia. W jakie komponenty muszą być wyposażone przebieralnie basenowe i z jakich materiałów powinny być wykonane?

Wymogi dotyczące warunków higieniczno-sanitarnych na pływalniach

Warunki zagospodarowania pływalni określone są w wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego. Owe wytyczne powstały w oparciu o zalecenia ustalone przez Światową Organizację Zdrowia. Dotyczą w szczególności jakości wody na basenie, ale w tych punktach określone są także warunki sanitarne, jakie musi spełniać szatnia basenowa. Jest to istotne ze względów czystości i porządku, który trzeba utrzymać w tych obiektach. Odpowiednia infrastruktura zachowana nie tylko na samej pływalni, ale także w przebieralni, minimalizuje zjawisko występowania zagrożeń mechanicznych i zdrowotnych.

Według wymogów GIS w obiektach rekreacyjnych i sportowych, takich jak baseny, bezwzględnie muszą być spełnione odpowiednie warunki sanitarno-higieniczne i sanitarno-techniczne. Wszelkie udogodnienia - planowane już na etapie projektowania całej infrastruktury, mają wpływ na ostateczną jakość wody, gdyż minimalizują przedostanie się drobnoustrojów, bakterii oraz innych zanieczyszczeń do właściwego zbiornika.

Według norm opisanych przez GIS - już w holu głównym obiektu powinna znaleźć się szatnia na okrycia wierzchnie, z niej powinno przechodzić się do przebieralni basenowej. Główny Inspektor Sanitarny określa także zalecenia co do materiałów, z których powinny być wykonane szafki ubraniowe, przebieralnie basenowe, ławki, posadzka czy kabiny prysznicowe w obiektach użyteczności publicznej.

Skontaktuj się!

 • Cała infrastruktura higieniczno-sanitarna powinna być wykonana z materiałów, które nie nasiąkają wodą, są odporne na środki odkażające i detergenty oraz są łatwe w zmywaniu i czyszczeniu.
 • W takich miejscach jak basen, szafki ubraniowe i przebieralnie powinny być usytuowane na nóżkach. Odległość pomiędzy podłogą a szafką powinna wynosić 15 cm. Umożliwia to łatwe i szybkie czyszczenie powierzchni.
 • Ściany w szatniach powinny być pokryte materiałami, które nie nasiąkają wilgocią i są odporne na środki dezynfekujące.
 • Sufit musi być pokryty środkiem, który zapobiega rozwojowi pleśni.
 • Koniecznością jest wydzielenie drogi tzw. obutej stopy i bosej stopy. Nie mogą się one krzyżować.
 • Szatnie basenowe - z podziałem na męskie i damskie - muszą mieć bezpośredni dostęp do toalet i natrysków oraz wydzielonych przebieralni.
 • Toalety muszą znajdować się przed natryskami.
 • Kabiny natryskowe powinny być wyposażone w mydło i ciepłą oraz zimną wodę. Każda osoba, która korzysta z basenu, jest zobligowana do obmycia się przed wejściem na właściwy teren pływalni. Natomiast antypoślizgowa posadzka przy natryskach powinna być tak wyprofilowana, aby woda ściekała bezpośrednio do odpływu. Nie może się gromadzić.
 • Strefa oddzielająca szatnię basenową od pływalni powinna być wyposażona w brodzik do obmycia stóp.

Z czego powinny być wykonane przebieralnie i kabiny basenowe?

Najpopularniejszym i zarazem najlepszym materiałem, z którego wykonuje się szafki basenowe, kabiny, przebieralnie, a także ławki, jest płyta HPL. Jest inaczej zwana wysokociśnieniowym laminatem kompaktowym (z ang. high pressure laminate), którego włókna celulozy sprasowane pod wysokim ciśnieniem wcześniej były nasączone żywicą. Taki sposób obróbki zapewnia płycie wytrzymałość i bardzo dużą odporność na działanie wilgoci. Z tego względu stosuje się ją do wszelkiego rodzaju infrastruktury higieniczno-sanitarnej, również na basenach. Płyta HPL nie nasiąka wodą, a ponadto można ją czyścić środkami chemicznymi, pod których wpływem nie ulega zniszczeniu.

Ponadto płyta ta może mieć różne kolory, dzięki czemu szafki basenowe można bardzo ładnie zaaranżować w pomieszczeniu szatni. Ponadto drzwi kabin sanitarnych z płyty HPL montowane są na zawiasach wysokiej jakości, które nie ulegają korozji. Drzwi kabin sanitarnych zamykają się samoistnie. Wszelkie kabiny, przebieralnie, szafki czy inne produkty wykonane z płyt HPL, do minimum mają ograniczone miejsca, w których mógłby gromadzić się brud i zanieczyszczenia różnego rodzaju. Produkty przeznaczone na przebieralnie basenowe wykonane są w taki sposób, aby były wygodne w użytkowaniu, jak i w czyszczeniu.

Wyposażenie szatni basenowej - co musi się w niej znaleźć?

Szatnie basenowe muszą być wyposażone w funkcjonalną infrastrukturę, która użytkownikom obiektów pozwoli na dogodne z nich korzystnie. W zapomnienie odeszły czasy, w których szafki obiektów sportowych zniechęcały do korzystania z tych miejsc. Obecna zabudowa szatni i łaźni na basenach jest zgodna z normami, ale i wizualnymi potrzebami użytkownika.

 • Szafki ubraniowe do szatni basenowej powinny być funkcjonalne i estetyczne. Szafki basenowe muszą być usytuowane w taki sposób, aby użytkownicy mieli do nich łatwy dostęp. Szafki na ubrania wykonywane są z laminatów HPL, usytuowane są na regulowanych nóżkach i wyposażone w haczyki na ubrania. Dodatkowo szafki ubraniowe na basenach powinny być zintegrowane z elektronicznym systemem obsługi klienta.
 • Toalety - ilość toalet oraz ich wielkość określona jest w projekcie przestrzennym danego obiektu i zależna jest od jego wielkości oraz od ilości użytkowników. Drzwi kabiny toaletowej wyposażone są w samo domykające zawiasy, które wykonane powinny być z materiałów odpornych na korozję oraz zniszczenia eksploatacyjne.
 • Przebieralnie - wielkość i ilość przebieralni określona jest przez projektanta, które indywidualnie dopasowuje je do przestrzeni. Przebieralnie basenowe z laminatów HPL mogą być wyposażone w drzwi lub kotary. Na basenach powszechnie stosuje się przebieralnie przejściowe, które dodatkowo pełnią funkcję oddzielającą strefę mokrą od suchej.
 • Kabiny natryskowe - ich ostateczny wygląd także określony jest przez projektanta. Dla oszczędności miejsca w wielu pływalniach stosuje się natryski ustawione w rzędzie, gdzie stanowiska natryskowe oddzielone są lekkimi ściankami HPL. Wytyczne GIS określają, że przed wejściem na basen, użytkownik powinien obmyć całe ciało. Takie natryski dla wielu osób nie są komfortowe i intymne, dlatego obmycie następuje już w stroju kąpielowym. Tam, gdzie to możliwe, stosuje się kabiny sanitarne z drzwiami lub przegrody natryskowe z kotarami zaprojektowane w typie "L" lub "T".
 • Ławki - przebieralnie basenowe muszą być wyposażone w ławki, które wykonuje się z płyt HPL z nogami aluminiowymi. Dzięki temu są one lekkie, wytrzymałe, nie nasiąkają wodą i nie korodują. Ławki zaprojektowane przez firmę Alsanit mają także regulowane nogi, dzięki czemu ich wysokość można dostosować do szafek na ubrania.

Zapytaj o wyposażenie!

Przebieralnie basenowe - bezpieczeństwo i funkcjonalność

Kabiny sanitarne, szafki basenowe i przebieralnie basenowe bezwzględnie muszą spełniać określone kryterium wytyczone przez GIS. Ma to służyć nie tylko funkcjonalnemu użytkowaniu samej szafki basenowej i przebieralni, ale też zminimalizowaniu ryzyka powstawania zanieczyszczeń wody oraz zniszczenia infrastruktury basenowej. Wyposażenie pływalni powinno być oparte na wysokich standardach technicznych, higienicznych i sanitarnych, dzięki którym będzie można bezpiecznie korzystać z wody w basenie. Obiekty użyteczności publicznej muszą przestrzegać wielu norm architektonicznych - uwzględniając w nich udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Może Cię zainsteresuje