Infrastruktura przeznaczona dla dzieci i młodzieży musi spełniać określone wymagania oraz posiadać odpowiednie atesty. Jest to kluczowy element dla zachowania bezpieczeństwa. Nie inaczej jest w przypadku szatni przedszkolnych i szkolnych, które muszą spełniać określone normy, a ponadto powinny być projektowane według standardów i przepisów. Jakie parametry muszą spełniać szatnie w szkołach i przedszkolach oraz jakie wyposażenie muszą zawierać?

Zapytaj - doradzimy!

Szatnie w szkołach i przedszkolach - jakie powinny być?

Na okrycia wierzchnie oraz strój na zajęcia wychowania fizycznego - w szkołach i przedszkolach najczęściej spotyka się dwa rodzaje szatni.

W przedszkolach szatnia jest frontowym pomieszczeniem, z którym spotykają się zarówno dzieci, jak i opiekunowie, dlatego powinno zachęcać swoim wyglądem, stanowić użyteczny, funkcjonalny i w pełni bezpieczny element infrastruktury przedszkolnej. Trzeba pamiętać, że dzieci są wymagające i wygląd szatni musi ich zachęcać do wejścia. Często przyjście do przedszkola wiąże się dla nich ze stresem, bo zostają oni odseparowani od swoich opiekunów, dlatego strefa wejściowa, którą stanowi szatnia, musi być dla nich przyjazna - także pod względem koloru. Dlatego projektanci szatni przedszkolnych muszą brać pod uwagę nie tylko wymiary szatni i dostosowanie ich do wieku oraz wzrostu ucznia, ale także ogólny wygląd oraz kolor.

Nie wszystkie szkoły natomiast wyposażone są w szatnie na ubrania wierzchnie. Są one rzadziej spotykane w szkołach średnich. Ich obecność w placówkach edukacyjnych jest przede wszystkim praktyczna i ułatwia dzieciom oraz młodzieży bezpieczne poruszanie się (nie muszą przy każdej zmianie klasy lekcyjnej zabierać kurtek ze sobą). Natomiast szatnie wykorzystywane przed zajęciami wychowania fizycznego w szkołach są obowiązkowe. Wymóg ten określa akt prawny, którym jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2002 r. nr 75, poz. 690, z późn. zm.).

Szatnia szkolna, używana przed i po zajęciach z wychowania fizycznego, określana jest jako pomieszczenie higieniczno-sanitarne, dlatego też musi mieć określoną wielkość i warunki techniczne - zgodne z normami. Określa to Rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i wskazuje, że szkoły oraz przedszkola mogą nabywać elementy infrastruktury, która posiadają atesty i certyfikaty.

Szatnia szkolna - wymagania

Zarówno szatnia szkolna, jak i przedszkolna powinna być funkcjonalna i odpowiednio zagospodarowana, aby była bezpieczna, a uczniowie mogli się w niej swobodnie przemieszczać.

W rozdziale 6 od § 76 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r., które dotyczy pomieszczeń higieniczno-sanitarnych, czytamy, iż:

 • szatnia powinna posiadać wentylację,
 • wysokość szatni powinna mieć minimum 2,5 m,
 • ściany pomieszczenia powinny mieć wysokość przynajmniej 2 m, a ponadto muszą być łatwa w czyszczeniu i nie mogą przyjmować wilgoci,
 • posadzka w szatni szkolnej musi być łatwa w zmywaniu, antypoślizgowa oraz nienasiąkliwa,
 • drzwi do szatni powinny otwierać się na zewnątrz pomieszczenia.

W szkołach spotkać można także szafki ubraniowe oraz te, które znajdują się na korytarzu (na kurtki i podręczniki). W Alsanit projektujemy szafki i szatnie, które są zgodne z normami. Wykonujemy szafki ze sprawdzonych i atestowanych materiałów. W Alsanit wykonujemy szafki:

 • metalowe,
 • z płyty HPL,
 • hybrydowe (połączenie metalu i HPL).

W jednym i drugim typie można zastosować kolor, który jest ważny w przypadku infrastruktury szkolnej i przedszkolnej. Ponadto szafki są modułowe, co wpływa nie tylko na obniżone koszty produkcji, ale też na łatwą wymianę w razie uszkodzenia poszczególnego elementu (np. zmiany frontu lub zużytego zawiasu). W szkołach sprawdzają się trwałe i wytrzymałe materiały, dlatego przy projektowaniu oraz montażu firma Alsanit zwraca uwagę na szczególną specyfikację szafek do infrastruktury szkolnej i przedszkolnej. W ofercie mamy szafki, które spełniają wymagania opisane w Rozporządzenie Ministra Infrastruktury.

 • Taurus- szafki w tym typie wykonane są z wytrzymałej płyty HPL, która jest łatwa w utrzymaniu czystości, wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Wykonywane są na wymiar z uwzględnieniem pomieszczenia. Płyty HPL do szatni w szkole można dobrać w różnych dekorach, ale też w strukturach naturalnych, takich jak kamień, beton czy drewno.
 • Canis- rozwiązanie modułowe, które najlepiej sprawdza się do szafek ubraniowych do szkół. Wykonane z lekkiej i wytrzymałej płyty HPL. Szafki modułowe projektuje się, uwzględniając miejsce przeznaczenia. W razie uszkodzenia elementu można z łatwością go wymienić.
 • Musca - wykonywane z płyty LPW, czyli laminowanej płyty wiórowej, która jest wytrzymała i odporna na zawilgocenie. Modułowa budowa ułatwia dopasowanie szafek do miejsca przeznaczenia.

Szatnia w przedszkolu - jakie warunki musi spełniać?

Szatnie dla przedszkoli muszą posiadać odpowiednie wymiary i kolory. Ich usytuowanie i rozplanowanie względem pomieszczenia, musi zapewniać najmłodszym swobodę i bezpieczeństwo. Ostateczny wygląd szafek uzależniony jest od ilości oraz miejsca, w którym mają zostać zamontowane. Alsanit dostosowuje projekt do pomieszczenia i szuka najlepszego rozwiązania. W szatni przedszkolnej musi znaleźć się szafka na ubrania (wraz z wieszakiem w środku), szafka na buty, ławka lub pufa do zmieniania obuwia. W Alsanit oferujemy trzy typy szatni do przedszkoli.

 • Musca - to szafki modułowe, w których wykorzystuje się płyty LPW (laminowane płyty wiórowe). Szafki tego typu montuje się na nóżkach lub cokole. Można do nich dostawić ławki. Szafki te dostępne są w bogatej gamie kolorystycznej oraz w wersji na wysoki połysk.
 • Ursa- szafki modułowe z płyty LPW, które projektuje się do miejsca przeznaczenia, ale w razie potrzeb można je jeszcze modyfikować. Charakteryzują się trwałością, łatwością w czyszczeniu, a także bogatą paletą barw.
 • Junior - dostępne w wersji z drzwiami lub bez dostosowane do potrzeb najmłodszych użytkowników. Szafki wykonywane są z płyt LPW lub HPL. Każdy z elementów szafki jest starannie dobierany, aby był dla dziecka bezpieczny.

Szafki przedszkolne do szatni projektowane przez Alsanit, spełniają oczekiwania uczniów pod względem koloru i designu, ale także pomagają utrzymać porządek w szatni.

Dobranie odpowiednich szatni i szafek szkolnych ubraniowych oraz przedszkoli jest szczególnie ważne, gdyż przy projektowaniu trzeba wziąć pod uwagę obowiązujące rozporządzenia oraz bezpieczeństwo uczniów. Alsanit projektuje szatnie do przedszkoli i szkół zgodne z obowiązującymi atestami i normami.

Może Cię zainteresuje

szafki na siłownię i do klubu fitness

Jak wyposażyć szatnię w siłowni i fitness klubie?

05-07-2021

Większość właścicieli klubów fitness i siłowni dba o wysokiej jakości wyposażenie sali ćwiczeń. Obciążenia, hantle, maszyny treningowe, gryfy, bramy, maty - to tylko niewielka część sprzętu, który trzeba zapewnić w...

Czym są ścianki HPL?

06-12-2023

Ścianki HPL są wykorzystywane w wielu miejscach użyteczności publicznej. To doskonały materiał, jeśli chodzi o aranżację przestrzeni, w której przebywa duża liczba osób, a tym samym jest bardziej narażona na...

Wymiary szafek ubraniowych

Wymiary szafek ubraniowych i skrytkowych - czy można wykonać meble na wymiar?

11-02-2021

Szafki ubraniowe BHP to obowiązkowe wyposażenie szatni w zakładach produkcyjnych i przemysłowych. Nie oznacza to jednak, że na tym kończą się ich zastosowania. Obecnie szafki ubraniowe i skrytkowe pełnią ważną...

szafki piłkarskie sportowe

Szafki do szatni sportowych - rodzaje i parametry

17-04-2020

W obiektach sportowych istotnym pomieszczeniem są szatnie, do których można przygotować się przed rozgrywką. Szatnie i szafy sportowe muszą być dostosowane do potrzeb klubu oraz zawodników. Co należy uwzględnić przy...