W miejscach pracy bezwzględnie powinno być miejsce na szafki ubraniowe, jak i szafki socjalne. Wymagają tego przepisy Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, które podkreślają potrzebę ich umiejscowienia w pomieszczeniach dla pracowników. Szafy socjalne muszą spełniać określone parametry, aby cechowały się funkcjonalnością.

Zapytaj o szafki socjalne!

Czym są szafki socjalne?

Szafka socjalna, pracownicza, ubraniowa czy szafka BHP - to jedna nazwa na rodzaj mebla, który znajduje się w zakładach pracy, szkołach, placówkach oświatowych, klubach sportowych, jednostkach ratowniczych itp. Do tego typu szafek dostęp mają pracownicy danych miejsc i usytuowane są w pomieszczeniach, które są dla nich przeznaczone. Z tego względu szafki BHP muszą być przystosowane do miejsca, zawodu, a przy tym bezwzględnie muszą być odpowiednio chronione przed osobami niepowołanymi (zwłaszcza gdy wewnątrz znajdują się środki chemiczne lub inne sprzęty i artykuły, do których dostęp mogą mieć tylko pracownicy).

Szafki ubraniowe sprawdzają się zwłaszcza w szatniach pracowniczych i w miejscach, w których charakter pracy wymusza zmianę ubrań z codziennych, na te związane z wykonywanym zawodem (odzież ochronna, mundur, kombinezon, fartuch itp.)- tak zwane szafy z przegrodami. Dlatego przy projektowaniu szafek socjalnych należy uwzględnić docelowe miejsce, w którym mają one się znaleźć. Pod dane miejsce dostosowuje się wysokość szafek oraz ich szerokość, wnętrze (przegrody, wnęki, półkę na buty, haczyki ubraniowe, itp.).

Szafka socjalna - jak musi zostać wykonana?

W szafkach pracownicy pozostawiają swoje cenne rzeczy oraz ubrania, dlatego muszą być one dobrze zabezpieczone, aby nie doszło do kradzieży mienia. Ważne jest więc tutaj należyte wykonanie drzwiczek oraz rodzaj użytego zamka - najczęściej stosuje się zamek patentowy, na kłódkę lub kod. Alsanit projektuje szafki socjalne pracownicze do danego typu pomieszczenia, gdyż inny rodzaj szafek będzie potrzebny dla pracowników magazynowy, a inny np. dla strażaków (tutaj ważne jest miejsce i odpowiednia szerokość przegród, w których zmieści się np. kask i mundur strażacki oraz wysokie buty). Do rodzaju wykonywanej pracy uwzględnia się rodzaj szafek (proste, w typie litery L). Do nich dostosowuje się także wysokość ławek lub zastosowanie siedzisk. Całość zależna jest od wielkości pomieszczenia, ilości pracowników i dostępnego miejsca.

Nieco inaczej będą prezentowały się szafki socjalne, w których przechowuje się rzeczy i materiały potrzebne do pracy. W miejscach, w których usytuowane są szafki, nie umieszcza się już ławek, a skupia się na funkcjonalności i odpowiednim zabezpieczeniu, aby do wnętrza nie dostały się osoby niepowołane.

Bardzo ważna jest także przepływ powietrza, dlatego szafki socjalne, jak i te ubraniowe wyposażone są w otwory wentylacyjne. Istnieje również możliwość wpięcia szafy w system wentylacji.

Szafka pracownicza - płyta HPL, LPW czy metalowa

Szafki socjalne najczęściej wykonuje się z korpusami metalowymi a frontami z płyt HPL, LPW lub metalu. Produkowane przez ALSANIT szafki metalowe posiadają modułową budowę co oznacza, że można je dostosować i zmienić także po dostarczeniu do klienta. Standardowo na korpusy stosujemy stal ocynkowaną co znacznie podnosi trwałość naszych szaf socjalnych. Możemy także wykonać szafki w całości z HPL lub LPW.

  • Płyta HPL - High Pressure Laminate, czyli wysokociśnieniowy laminat. Płyty HPL prasowane są pod ciśnieniem, a wykonuje się je z włókien celulozy nasączonych żywicą. Dzięki czemu płyty te zyskują dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także na niekorzystne działanie wilgoci. Szafki socjalne z płyt HPL, ze względu na szczególne właściwości tego materiału, można umieszczać wewnątrz, ale i na zewnątrz, gdyż nie wpływają na nie negatywnie niekorzystne warunki atmosferyczne. Płyty HPL można zaprojektować i wykonać w różnych kolorach, dzięki czemu wnętrze szatni pracowniczej lub pomieszczenia socjalnego, nie jest monotonne i nudne. Ponadto powierzchnia ta umożliwia na fronty nałożenie loga lub nadruku.
  • Płyta LPW - inaczej nazywane także laminowanymi płytami wiórowymi, gdyż wykonuje się je z wiórów drewna, a następnie poddaje prasowaniu w bardzo wysokiej temperaturze - z użyciem środków wiążących. Dzięki temu całość tworzy zwartą i twardą warstwę odporną na uszkodzenia. Płyta LPW pokryta jest melaminą, która dostępna jest w różnych dekorach - przez co można zaaranżować wygląd szafek, gdyż kolor jest ważny nie tylko w szkołach czy przedszkolach, ale także w miejscach pracy. Dzięki temu pomieszczenie nie jest szare i zniechęcające, a za to budzi pozytywne odczucia. Co ważne - kolor płyt LPW nie traci na swej wyrazistości - nawet po wielu latach użytkowania i wystawieniu na działanie promieniowania słonecznego.
  • Front metalowy - w dobie płyt HPL i LPW nieco odeszły na drugi plan, jednak nadal są stosowane w niektórych miejscach pracy ze względu na cenę. Co istotne nasze szafki socjalne w tym fronty wykonujemy z blach ocynkowanych co znacznie podnosi ich trwałość. Możliwa jest też modyfikacja i mieszanie użytych komponentów w produkcji szafek pracowniczych.

Szafki socjalne a przepisy BHP

Szafki BHP do szatni pracowniczych lub pomieszczeń socjalnych powinny być projektowane oraz wykonywane względem konkretnych norm i wymogów regulowanych przez przepisy. Dotyczą one zwłaszcza odpowiedniego zagospodarowania pomieszczeń pracowniczych lub socjalnych, które określa Bezpieczeństwo i Higiena Pracy. Zorganizowanie odpowiednich warunków dla pracowników leży po stronie pracowników, który w szatniach pracowniczych i pomieszczeniach socjalnych musi pracownikowi zapewnić miejsce do przechowywania odzieży ochronnej i obuwia roboczego - zwłaszcza w miejscach pracy, w których pracownik narażony na zabrudzenie ciała, zanieczyszczenia odzieży lub wystawienie na działanie środków trujących, szkodliwych lub drażniących. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy rozdziela na:

  • Szatnie odzieży własnej pracowników - w tym pomieszczeniu powinny znaleźć się szafki ubraniowe, które umożliwią pracownikowi przechowywanie odzieży własnej, domowej. Odzież ta - ze względów higienicznych - nie powinna mieć kontaktu z odzieżą roboczą.
  • Szatnie odzieży roboczej i ochronnej - występuje tam, gdzie szczególnie ważne jest oddzielenie ubrań roboczych od tych codziennych. Pracodawca w takim przypadku zobowiązany jest do udostępnienia szafek BHP do tego typu odzieży.
  • Szatnie podstawowe - w których mogą być przechowywane ubrania domowe, jak i te robocze oraz innych środków do ochrony indywidualnej.
  • Szatnie przepustowe - w wydzielonych sektorach można przechowywać odzież własną i ochronną. Te dwie strefy rozdziela pomieszczenie higieniczno-sanitarne.

Ponadto w zakładach pracy, w których pracownik ma do czynienia ze szkodliwymi środkami, a praca musi być bezwzględnie wykonywana w odzieży ochronnej, pracodawca powinien zorganizować pomieszczenie na:

  • przechowywanie odzieży i obuwia roboczego,
  • odkażanie, suszenie, czyszczenie ochronnej odzieży i obuwia.

Co ważne - pracownicy nie powinni (a w świetle prawa nie mogą) korzystać z tej samej szafki ubraniowej - nawet jeśli w zakładzie pracy obowiązuje system zmianowy. Pracodawca ma obowiązek przydzielić każdemu pracownikowi indywidualną szafkę socjalną, a pracownik nie ma prawa udostępniać jej kolejnemu pracownikowi, który przychodzi na późniejszą zmianę. Przykładowo - piętnaście szafek udostępnionych dla trzydziestu pracowników nie spełnia wymogów prawnych. Punkt ten możemy znaleźć w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Rozporządzenie określa również umiejscowienie szatni pracowniczych, w których będą znajdowały się szafy ubraniowe BHP i szafy socjalne. Przestrzeń ta musi być sucha i bardzo dobrze wentylowana, dobrze oświetlone - w miarę możliwości także światłem słonecznym. Ściany i podłogi muszą być odpowiednio izolowane oraz odporne na działanie wilgoci. Z szatni pracowniczej powinna być droga ewakuacyjna. Same szafy ubraniowe BHP, według przepisów, powinny spełniać atesty i normy PN-75M-78711 i posiadać drążek, półkę, przegrodę dzielącą szafkę na pół.

Zapytaj - doradzimy!

Szafa socjalna BHP w Alsanit

Szafka ubraniowa wykonana przez Alsanit spełnia określone normy i wymagania, projektowana jest z uwzględnieniem miejsca docelowego. W zależności od potrzeb przedsiębiorstwa i specyfiki pracy dobieramy najlepsze komponenty, dostosowujemy wielkość szafek oraz ich wnętrze.

Używamy cookies by optymilozwać Twoje doświadzenie. Przeglądając naszą stronę zgadzasz się z naszą polityką prywatności.