W obiektach sportowych, szkołach, basenach, szpitalach i ośrodkach zdrowia, siłowniach, klubach fitness, a także w niektórych zakładach pracy i miejscach postojowych przy autostradach - w każdym z tych miejsc muszą znaleźć się kabiny systemowe i natryskowe. Jest to ważne ze względów higienicznych i sanitarnych, ale też prysznice mają służyć komfortowi odwiedzających. Niektóre z tych miejsc bezwzględnie muszą być wyposażone w takie zaplecze sanitarne. Jakie są rodzaje kabin natryskowych i co je charakteryzuje?

Zobacz kabiny!

Kabiny natryskowe i ich rodzaje

Warto zastanowić się, który rodzaj zabudowy natryskowej do pomieszczeń sanitarnych będzie najodpowiedniejszy. Wybór ten jest uzależniony od ilości kabin, które mają znaleźć się we wskazanym miejscu, a także od posiadanego budżetu i wymogów sanitarnych.

 • Przyścienne - kabiny tego typu są najczęściej wybieranym rozwiązaniem - zarówno w obiektach komercyjnych, szkołach jak i w domowych łazienkach. Mogą być zbudowane na polu kwadratu, prostokąta lub wielokąta - dzięki temu kabiny można umiejscowić równolegle do ściany lub narożnie.
 • Wolnostojące - Kabiny tego typu wyposażone są w cztery ściany. Zaletą tego typu rozwiązania jest możliwość umiejscowienia kabiny w dowolnym miejscu (w którym znajduje się odpływ kanalizacyjny). To rozwiązanie jest często stosowane na kampingach lub przy szatniach obiektów sportowych lub w natryskach przy plażach.
 • Pentagonalne - stosowane zazwyczaj w ośrodkach zdrowia i szpitalach, gdyż udostępniają szerszą przestrzeń manewrową, co jest szczególnie ważne np. dla osób starszych. Kabiny prysznicowe pentagonalne montuje się narożnie.
 • Z brodzikiem/bez - większość domowych kabin prysznicowych wyposażona jest w brodzik. W obiektach przemysłowych nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, gdyż może on łatwo ulec zniszczeniu oraz zbiera się w nim brud. Brodzik nie może znajdować się też w kabinach natryskowych, które są przeznaczone dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku, ponieważ brodzik uniemożliwiłby swobodny wjazd osobom z niepełnosprawnościami. W obiektach przemysłowych lub użyteczności publicznej lepiej zamiast brodziku zastosować zabudowę ścianek natryskowych do ziemi a spadki uzyskać poprzez odpowiednie ukształtowanie posadzki.

Z czego wykonane są przegrody natryskowe

Do wykonania kabin natryskowych niezbędne są komponenty wysokiej jakości. Muszą być one odporne na działanie wody, a także powinny być wytrzymałe. Nie bez znaczenia jest sam sposób mocowania kabin, by można się było o nie swobodnie oprzeć.

W ALSANIT kabiny prysznicowe wykonane są z wytrzymałych płyt HPL (High Pressure Laminate), czyli wysokociśnieniowego laminatu kompaktowego. Płyty te wykonuje się z włókien celulozy nasączonej żywicą, która następnie zostaje sprasowana pod wysokim ciśnieniem. Wierzchnia warstwa płyty HPL może mieć różne dekory - dobierane na życzenie klienta. Płyty te są trwałe, a przede wszystkim w pełni wodoodporne. Dzięki temu zabudowy z HPL będą służyły przez lata.

Rodzaje kabin ze względu na budowę

Rodzaj kabin natryskowych ze względu na ich konstrukcję, zależny jest od miejsca ich ostatecznego przeznaczenia. W Alsanit wyróżniamy trzy kabiny prysznicowe, które zagwarantują komfort użytkowania i gwarancję solidności.

 • Lekkie ścianki "I" - w tego typu zabudowie korzysta się z konstrukcji opartej na lekkich ściankach HPL o grubości 10 lub 12 mm w różnych kolorach. Profile z aluminium montowane są do płyt HPL oraz do ściany, dzięki czemu tworzą prostą, ale wytrzymałą konstrukcję. Zaletą takich kabin jest także cena i szybki czas realizacji. Lekkie ścianki z HPL typu "I" produkuje się na wymiar. Ten typ zabudowania jest także higieniczny i łatwy w czyszczeniu, gdyż minimalna ilość zastosowanych komponentów uniemożliwia gromadzenie się brudu i osadów. Takie rozwiązanie sanitarne stosuje się przede wszystkim na basenach, na siłowniach lub w zakładach pracy.
 • Przegrody natryskowe "L" lub "T" – produkowane z odpornej na wilgoć płyty HPL. Przegrody natryskowe z HPL w kształcie „T” są szersze i posiadają dodatkową przestrzeń na przebranie się i zawieszenie ubrań. Przegrody te montowane są na nóżkach a ich wymiary oraz wyposażenie dostosowuje się do miejsca przeznaczenia. Taki typ kabiny wykorzystywany jest powszechnie w kurortach wypoczynkowych oraz w zakładach pracy.
  • Natryski z HPL z drzwiami - ten typ kabiny musi cechować się wysoką jakością dobranych komponentów, aby nie korodowały i nie ulegały szybkiemu zużyciu. Dlatego również te kabiny są produkowane z mocnych płyt HPL oraz z materiałów, które nie poddają się rdzy - zwłaszcza na zawiasach i łączeniach. Drzwi do kabin natryskowych z HPL zostały zaprojektowane w taki sposób, aby można było na nich zawiesić ubrania lub ręcznik - bez obawy, że te rzeczy zostaną przemoczone przez strumień wody. Ten typ kabiny prysznicowej stosuje się najczęściej w szpitalach, ośrodkach zdrowia, hotelach, motelach czy kempingach. Zastosowane w tym modelu drzwi są ergonomiczne i samoistnie się zamykają po opuszczeniu kabiny. Ze względów bezpieczeństwa i odpowiedniej wentylacji, drzwi kabiny zostały skrócone i nie przylegają ściśle do podłogi. Od podłoża dzieli je stosowny odstęp. Tego typu kabiny montowane są na regulowanych nóżkach, a ponadto sam wymiar przegrody prysznicowej dostosowuje się do potrzeb pomieszczenia (np. kabina dla niepełnosprawnych będzie szersza od tej zamontowanej w placówkach szkolnych).

Zapytaj - doradzimy!

Gdzie muszą znaleźć się kabiny prysznicowe?

W niektórych zakładach pracy muszą być obowiązkowo zainstalowane kabiny prysznicowe. Wynika to z wymogów Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Natrysk musi znaleźć się w zakładach, w których pracownik wykonują tzw. pracę brudzącą lub ma do czynienia ze szkodliwymi i żrącymi substancjami. Pomieszczenie higieniczno-sanitarne powinno spełniać określone wymogi, które dokładnie określone są w rozporządzeniu Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. W punkcie 81 tejże ustawy możemy przeczytać, iż:

 • kabina natryskowa niezamknięta powinna mieć wymiary nie mniejsze niż 0,9 m2 x 0,9 m.
 • prysznic zamknięty musi mieć powierzchnię nie mniejszą niż 1,5 m2 i szerokość co najmniej 0,9 m,
 • pracownik powinien w niej mieć dostęp do ciepłej i zimnej wody,
 • kabiny muszą posiadać odpowiednią wentylację,
 • pomieszczenie prysznicowe musi być wykonane z odpornych materiałów, które nie ulegają korozji,
 • na każdych ośmiu pracowników najliczniejszej zmiany, którzy wykonują prace powodujące zabrudzenia - powinna przypadać co najmniej jedna kabina natryskowa. Natomiast na tych pracowników, którzy narażeni są na działanie substancji drażniących, zakaźnych, uczulających - powinna przypadać co najmniej jedna kabina natryskowa na każdego z pięciu pracowników.

Rodzaje kabin prysznicowych należy przede wszystkim dostosować do miejsca przeznaczenia, a także - jeśli istnieją takie przesłanki - do obowiązujących zasad BHP. Kabiny natryskowe w miejscach publicznych i zakładach pracy powinny być komfortowe i funkcjonalne w codziennym użytkowaniu- takie właśnie są kabiny produkowane przez ALSANIT.

Może Cię zainsteresuje