Projektowanie miejsc użyteczności publicznej wymaga dużej wiedzy. Pod uwagę trzeba bowiem wziąć wiele różnych czynników. Na przykład urządzając przebieralnie basenowe, należy uwzględnić obowiązujące wymogi prawne oraz bezpieczeństwo i funkcjonalność przestrzeni.

Jakie są najważniejsze przepisy dotyczące projektowania przebieralni?

Wymogi prawne określone w wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczą w głównej mierze jakości wody w obiektach sportowych oraz warunków sanitarnych. Chodzi przede wszystkim o łatwość utrzymania czystości i porządku oraz bezpieczeństwo użytkowników basenu. Według aktualnych norm GIS dotyczących basenowych przebieralni przy projektowaniu przestrzeni należy wziąć pod uwagę między innymi poniższe wytyczne.

  • Na basenie powinny się znajdować oddzielne szatnie na okrycia wierzchnie, czyli tak zwane przebieralnie przejściowe. 
  • Cała infrastruktura higieniczno-sanitarna powinna być wykonana z materiałów odpornych na nasiąkanie wodą oraz łatwych w czyszczeniu, które mogą być myte środkami odkażającymi.
  • Przebieralnie basenowe muszą mieć bezpośredni dostęp do toalet i natrysków, przy czym toalety muszą się znajdować przed natryskami.

Przebieralnie basenowe – największe wyzwania przy projektowaniu

Przebieralnia na basenie to miejsce, z którego korzystają wszyscy odwiedzający, dlatego niezwykle ważne jest przygotowanie funkcjonalnej przestrzeni, która będzie łatwa w utrzymaniu w czystości. Należy wziąć pod uwagę wszelkie potrzeby osób, które będą korzystać z szatni. Ergonomia i wysoka jakość wyposażenia wnętrza to podstawy. Szafki na ubrania, przebieralnie, wieszaki i ławki powinny być solidne i przystosowane do intensywnej eksploatacji. Nieestetycznie wykończona przestrzeń czy zbyt mała liczba kabin lub ławek mogą zniechęcać odwiedzających i tym samym wpływać negatywnie na rentowność całego przedsięwzięcia.

Najważniejsze elementy szatni na basenie

Przebieralnie przejściowe, czyli strefa z szafkami na odzież wierzchnią i buty znajdująca się przed wejściem do właściwej przebieralni pozwala zachować większy porządek oraz higienę – zwłaszcza w okresie zimowym. Przestrzeń w tak zwanej strefie mokrej przebieralni oraz jej wyposażenie muszą być dopasowane pod względem higienicznym, estetycznym i praktycznym do pełnionej funkcji. Duże znaczenie mają solidne szafki basenowe na odzież oraz wygodne kabiny, w których można się przebrać. Co jeszcze powinno się znajdować w szatni basenowej? Niezbędne są:

  • szafki ubraniowe wyposażone w haczyki na ubrania, najczęściej zintegrowane z elektrycznym systemem obsługi klienta,
  • przebieralnie,
  • toalety,
  • kabiny natryskowe,
  • ławki.

Przebieralnia na basenie powinna zapewnić poczucie komfortu i prywatności każdej osobie, która będzie z niej korzystać. Należy uwzględnić szczególne potrzeby dzieci oraz osób z niepełnosprawnością, które również często korzystają z obiektów użyteczności publicznej. Warto też pamiętać, że nie tylko w damskiej szatni powinny się znajdować miejsca do przewijania niemowląt. Również w męskiej szatni przydadzą się duże rodzinne przebieralnie.

Szafki metalowe czy HPL?

W przypadku przebieralni basenowych liczą się przede wszystkim materiał i jakość wykończenia, ponieważ wyposażenie szatni może być narażone na zniszczenia. Aby im zapobiec, należy postawić na produkty wykonane z wysokiej jakości materiałów. Obecnie najpopularniejszym z nich, jeśli chodzi o szafki basenowe, przebieralnie, kabiny sanitarne czy ławki, jest płyta HPL. To bardzo wytrzymały i odporny na działanie wilgoci materiał, który nie nasiąka wodą i który można czyścić środkami chemicznymi. Szafki z płyty HPL są odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie wilgoci.

Również okucia szafek muszą być wykonane z solidnych i odpornych na wilgoć materiałów. Na basenach spotkamy najczęściej systemowe szafki zamykane na kluczyk lub zamki elektroniczne. Można je jednak wykonać na różne sposoby.

Nie tylko kabiny przebieralni – o czym jeszcze trzeba pamiętać, projektując szatnie basenowe?

Projekty szafek basenowych i przebieralni muszą przestrzegać wytycznych stworzonych przez GIS. Chodzi przede wszystkim o funkcjonalność i zminimalizowanie ryzyka zanieczyszczenia wody lub uszkodzenia infrastruktury basenowej. Obiekty użyteczności publicznej zawsze podlegają wielu normom architektonicznym i muszą być wykonane z materiałów spełniających określone wymagania. Szafki i kabiny basenowe powinny być wykonane z trwałych i odpornych na wilgoć materiałów, które umożliwią bezproblemowe dbanie o higienę. Dotyczy to również ścianek działowych i kabin sanitarnych.

Wybierając wyposażenie przebieralni basenowej, warto skorzystać z usług firmy Alsanit, która wyróżnia się na rynku kompleksową ofertą i dostępnością produktów premium. Skompletujesz tu całe wyposażenie przebieralni. Ponadto marka gwarantuje profesjonalne doradztwo.

Może Cię zainteresuje

Solari

26-07-2019

Przybliżamy system SOLARI i odpowiadamy dlaczego jest to najlepiej sprzedający się system KABIN WC w naszej ofercie.   Szansa, że spotkaliście się z kabinami WC systemu SOLARI jest tak wysoka, że aż...

Metalowe szafki depozytowe do urzędu

11-02-2021

Zadaniem szafek depozytowych do urzędu jest umożliwienie w pełni bezpiecznego przechowywania przedmiotów na terenie instytucji publicznych. Charakterystyczną cechą tego typu mebli jest zarówno możliwość ich zamknięcia, jak i wzmocniona konstrukcja...

Szafki bhp do pracy

Szafki BHP, które powinny znaleźć się w każdym miejscu pracy

17-08-2021

Bezpieczeństwo i higiena pracy to nie tylko przepisy związane z odpowiednim wykonywaniem swoich obowiązków przez pracowników, ale także normy nałożone na pracodawcę. Jego zadaniem jest m.in. wyposażenie szatni pracowniczej w...

Szatnia dla niepełnosprawnych - wymogi prawne, cena

Jak powinna wyglądać szatnia dla niepełnosprawnych?

23-11-2020

Dla osób z niepełnosprawnością zmaganie się z barierami architektonicznymi to codzienność. Mimo że wiele projektów zakłada przystosowanie do wózków inwalidzkich, krajobraz miejski nadal pozostawia wiele do życzenia pod względem dostępności...