Większość właścicieli klubów fitness i siłowni dba o wysokiej jakości wyposażenie sali ćwiczeń. Obciążenia, hantle, maszyny treningowe, gryfy, bramy, maty - to tylko niewielka część sprzętu, który trzeba zapewnić w obiekcie. My jednak idziemy o krok dalej, bo wiemy, że profesjonalne wyposażenie siłowni nie kończy się na przyrządach do ćwiczeń. Dowiedz się, jak kompleksowo, bezpiecznie i estetycznie urządzić w takim miejscu szatnię.

Zapytaj - doradzimy!

Wyposażenie szatni siłowni - funkcjonalność i bezpieczeństwo

Sprzęt na siłownię gra pierwsze skrzypce, jednak planując jej wyposażenie, nie można zrzucać na dalszy plan szatni. W wielu przypadkach szatnia jest odpowiedzialna za pierwsze wrażenie z pobytu w obiekcie sportowym, dlatego jej aranżacja - kolorystyka, meble, toalety - ma kluczowe znaczenie w ocenie klienta. Jest to miejsce, w którym musimy dobrze przygotować się do treningu, po nim odświeżyć, a uprawiając sport, móc bezpiecznie przechować prywatne rzeczy. Tak wiele zadań dla jednego pomieszczenia wymaga funkcjonalnych rozwiązań, dlatego wyposażenie siłowni w zakresie szatni nie może być bagatelizowane. Zacznijmy więc od mebli, które pozwalają na praktyczną aranżację szatni.

Wyposażenie klubu fitness - szafki ubraniowe

Wygodne i bezpieczne szafki na ubrania to element profesjonalnej obsługi, której oczekują klienci obiektów sportowych. Niezależnie od tego, czy odwiedzamy siłownię, żeby uczestniczyć w zajęciach grupowych czy stawiamy na indywidualne powiększanie masy mięśniowej na dostępnym sprzęcie, funkcjonalne wyposażenie szatni klubu fitness jest dla nas podstawą wygody i wysokiej jakości usług. Trzeba pamiętać też o tym, że na ćwiczenia przychodzimy o różnych porach dnia, np. przed lub po pracy czy uczelni, dlatego często mamy ze sobą nie tylko sportowy strój i buty, ale także laptopy, dokumenty, książki i wiele innych cennych rzeczy. Siłownia musi więc dysponować szafkami, które po pierwsze wszystko pomieszczą, a po drugie zapewnią naszym rzeczom bezpieczeństwo. Nawet jeśli do ćwiczeń udostępnimy wiele urządzeń, najwyższej jakości sprzętów i różnego typu akcesoria, ale nie zadbamy o szatnię, siłownia będzie gorzej odbierana przez jej gości.

Na co więc należy zwrócić uwagę, wybierając szafki ubraniowe do klubu fitness lub siłowni?

1. Materiał

Tworzywo, z jakiego będzie wykonane wyposażenie szatni siłowni, odpowiada zarówno za jego wytrzymałość, jak i walory estetyczne. Od materiału w pewnym stopniu zależy też koszt inwestycji. Mamy do wyboru różne kategorie produktów, ale zacznijmy od rozwiązania budżetowego. Szafki na siłownię mogą być wykonane z laminowanej płyty wiórowej, w skrócie LPW. Takie ekonomiczne wyposażenie siłowni jest polecane początkującym przedsiębiorcom, którzy szukają oszczędności. Co ważne, meble z LPW nie odbiegają bardzo od swoich droższych odpowiedników pod względem jakości. Produkt jest ceniony jednak przede wszystkim za walory wizualne - dostępne dekory w strukturze 3D mogą nadać sportowej szatni oryginalny charakter, spójny z identyfikacją wizualną całej marki.

Kolejną opcją są szafki z wodoodpornego i niezwykle wytrzymałego laminatu wysokociśnieniowego - HPL. Można je znaleźć w szatniach basenowych, ale w siłowniach i klubach fitness sprawdzają się równie dobrze, zwłaszcza gdy w bezpośrednim sąsiedztwie szatni znajdują się prysznice. Wyposażenie szatni siłowni z HPL jest droższe, ale żywotność i najlepsza na rynku wytrzymałość szafek nie pozostawiają wątpliwości co do opłacalności tej inwestycji.

Wielu zwolenników mają również szafki modułowe, czyli połączenie metalowego korpusu z frontem wykonanym z płyty HPL, LPW bądź najwyższej jakości szkła hartowanego. W ten sposób można stworzyć sobie możliwość ingerencji w konstrukcję każdej ze skrytek, bo na tym właśnie polega modułowa budowa szaf BHP.

2. Konstrukcja i wyposażenie

Jeśli chodzi o wielkość poszczególnych skrytek, trzeba znaleźć złoty środek pomiędzy dostępną przestrzenią sportowej szatni a wygodą trenujących. Szafki nie mogą być zbyt małe, ale trzeba też zmieścić ich odpowiednio dużo w szatni. Rozwiązaniem jest wybór wykonawcy, który wykona meble na wymiar, biorąc pod uwagę indywidualne uwarunkowania klubu fitness, tak jak w przypadku ALSANIT.

Jeśli chodzi o wyposażenie skrytek, obowiązkowo trzeba wzbogacić je o drążek z wieszakami i haczyki. Możemy zastosować również przegrodę poziomą lub pionową, lecz to zależy od wielkości skrytki. Czasem dzielenie już i tak małej szafki nie będzie wygodne dla jej użytkownika. Alternatywą dla mebli z prostokątnym frontem są szafki ubraniowe w kształcie litery „L”. Wówczas w środku jest miejsce do powieszenia dłuższego ubrania. Warto też wybrać skrytki z wentylacją korpusu.

3. Zamek

Jak już wspomnieliśmy, wyposażenie szatni siłowni musi obejmować szafki, które umożliwią bezpieczne przechowanie prywatnych rzeczy na czas ćwiczeń. Elementem, który za to odpowiada, jest solidny zamek. Jakie są dostępne opcje? Można zacząć od tradycyjnych i najprostszych rozwiązań, czyli kluczyka i kłódki. Wiele siłowni decyduje się na szafki zamykane na kłódkę, nie udostępniając jej jednak odwiedzającym osobom. Problem pojawia się, gdy ktoś w danym klubie jest pierwszy raz i kłódki ze sobą nie zabrał. Dużo lepszym wariantem jest zamek na kod, szyfrowany mechanicznie lub elektronicznie. Najbardziej zaawansowane urządzenia to zamki otwierane za pomocą tokena typu karta lub opaska, które znacznie podnoszą prestiż szatni i jakość usługi.

Wyposażenie siłowni - kabiny prysznicowe

Prysznic po treningu jest dla wielu osób odwiedzających siłownię obowiązkowym elementem treningu. W sąsiedztwie szatni powinny się znajdować więc higieniczne i atrakcyjnie wizualnie natryski. Największy komfort zapewnimy osobom odwiedzającym siłownię, jeśli wybierzemy stanowiska natryskowe z przedsionkiem na ubrania i kosmetyki, do której nie dostaje się woda. Prysznice na siłowniach są często właśnie o tyle problematyczne, że nie ma obok nich miejsca na położenie ręcznika, ubrań i kosmetyków. Przedsionki z półką i haczykiem rozwiązują tę kwestię, nawet jeśli w łazience nie ma dużo przestrzeni - wystarczy wykonać je na wymiar.

Kolejnym ważnym elementem wyposażenia siłowni są kabiny WC. Najlepiej, jeśli do ich budowy wykorzystane zostaną płyty HPL, które oprócz odporności na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć, są też niezwykle higieniczne. Wykonywane w technologii Sanitised ścianki hamują rozwój mikroorganizmów, co jest bardzo ważne w przypadku pomieszczeń sanitarnych - zwłaszcza w obiektach użyteczności publicznej.

Profesjonalny sprzęt do siłowni

Wyposażenie klubu fitness to oczywiście również najwyższej jakości sprzęt do siłowni. Szczegółowy skład urządzeń i akcesoriów zależy oczywiście od miejsca, które mamy do dyspozycji. O czym jednak nie powinno się zapominać? Po pierwsze potrzebny jest profesjonalny sprzęt do siłowni, na którym można wykonać rozgrzewkę. W tym celu niezbędne do kupienia będą takie produkty jak bieżnia, orbitrek, wioślarz, schody (stepper) czy rowerek.

Do ćwiczeń siłownię trzeba natomiast wyposażyć w następujące przedmioty:

  • gryfy i obciążenia
  • skakanki, wałki, rollery, gumy, piłki,
  • maty do ćwiczeń,
  • hantle, ciężarki, talerze,
  • wyciągi, poręcze i atlasy do ćwiczeń,
  • stojaki pod sztangę,
  • drążki do podciągania,
  • bramy wielofunkcyjne,
  • maszyny na wolny ciężar,
  • ławki ze stojakami, do brzuszków, rzymskie, „modlitewnik”.

Obowiązkowo część budżetu musimy przeznaczyć także na stojaki do przechowywania sprzętu. Profesjonalny sprzęt do siłowni posiada często przystosowane do siebie konstrukcje, np. stojaki na hantle, na maty czy gryfy i sztangi.

Zapytaj - doradzimy!

FAQ:

1. Jak wyposażyć szatnię w siłowni i fitness klubie?

Niezbędne są akcesoria, urządzenia, czyli wszelkiego rodzaju profesjonalny sprzęt do siłowni, a także najwyższej jakości wyposażenie szatni i łazienek. Udany trening nie będzie możliwy bez możliwości pozostawienia swoich rzeczy w bezpiecznym i higienicznym pomieszczeniu.

2. Jakie produkty musimy kupić w celu wyposażania szatni na siłowni?

Najważniejszą funkcję pełnią szafki na ubrania, które muszą być wzbogacone o solidny zamek. Warto wybrać meble z dołączona ławeczką i wyposażeniem skrytek w postaci drążka, haczyka i wieszaków.

3. Jak wyposażyć łazienkę na siłowni i w klubie fitness?

Żeby po treningu móc wygodnie skorzystać z łazienki, niezbędne są kabiny prysznicowe z półką i haczykiem na ubrania, ręcznik i kosmetyki.

Może Cię zainteresuje

szafki piłkarskie sportowe

Szafki do szatni sportowych - rodzaje i parametry

17-04-2020

W obiektach sportowych istotnym pomieszczeniem są szatnie, do których można przygotować się przed rozgrywką. Szatnie i szafy sportowe muszą być dostosowane do potrzeb klubu oraz zawodników. Co należy uwzględnić przy...

Szafki basenowe

Dlaczego warto zainwestować w solidne szafki basenowe?

11-06-2021

Szafki ubraniowe są nieodzownym wyposażeniem basenów w ośrodkach sportowych, aquaparkach, szkołach, na uczelniach czy w hotelach. Są to miejsca, w których komfort osób korzystających z pływalni jest jednym z czynników...

Szafki bhp do pracy

Szafki BHP, które powinny znaleźć się w każdym miejscu pracy

17-08-2021

Bezpieczeństwo i higiena pracy to nie tylko przepisy związane z odpowiednim wykonywaniem swoich obowiązków przez pracowników, ale także normy nałożone na pracodawcę. Jego zadaniem jest m.in. wyposażenie szatni pracowniczej w...

Projektowanie kabin sanitarnych do toalet

15-07-2019

Infrastruktura publiczna musi być dostosowana do potrzeb użytkowników oraz zaprojektowana zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami. Z tego powodu jej poszczególne elementy powinny być dobrze przemyślane i określone. Pomieszczenia higieniczno-sanitarne muszą...