Nowoczesne szafki ubraniowe przeznaczone dla placówek edukacyjnych nie mają nic wspólnego z typowym obrazem szafki BHP - nieestetyczną, ponurą, zniekształconą skrytką. Obecnie nietrudno znaleźć solidne i atrakcyjne wizualnie modele, które będą ozdobą i praktycznym wyposażeniem szkolnych korytarzy. Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo przechowywanych w nich rzeczy. Przedstawiamy więc wysokiej klasy rozwiązanie - szafki szkolne na szyfr.

Zapytaj - doradzimy!

Szafki do szkoły - dlaczego powinny znaleźć się w każdej placówce edukacyjnej?

Każdy rodzic i nauczyciel doskonale zdaje sobie sprawę z negatywnego wpływu, jaki postawa siedząca ma na kręgosłup uczniów. Godziny spędzane w szkole, na odrabianu pracy domowej, a także rozrywce przed komputerem obecnie bardzo ciężko zredukować. Nie wyeliminujemy technologii z naszego życia, ponieważ obecnie jest nam do niego niezbędna. Możemy jednak starać się walczyć z innymi czynnikami zniekształcającymi postawę naszych dzieci - ciężkimi plecakami i torbami.

Wiele szkół stara się dbać o rozwój fizyczny swoich uczniów, oferując im szeroką gamę sportowych zajęć pozalekcyjnych. To jednak nie wystarczy. Należy podjąć kroki w celu ograniczenia liczby kilogramów, jakie już od 6-7 lat maluchy dźwigają na swoich ramionach, a nierzadko jednym z nich, co jest jeszcze gorsze dla ich kręgosłupa.

Szafki szkolne dla dzieci mogą służyć do zostawiania podręczników, książek, zeszytów, przyborów szkolnych, a także wielu innych rzeczy - stroju na lekcje WF-u, drugiego śniadania i prywatnych rzeczy. W ten sposób najmłodsi nie będą zmuszeni dźwigać codziennie przedmiotów, których tak naprawdę w ogóle nie musieliby brać z powrotem do domu. Dyrektor każdej szkoły powinien więc rozważyć zamontowanie takich mebli na korytarzu lub w szatni.

Szafki szkolne na szyfr dla zapominalskich

Warto wspomnieć o kolejnej zalecie szafek ubraniowych, szczególnie docenianej przez uczniów i to niezależnie od wieku. Każdemu zdarza się zapomnieć zeszytu, trampek czy, co gorsza, śniadania. Szafy szkolne rozwiązują ten problem, ponieważ uczniowie mogą zostawić swoje rzeczy w szkole, zamiast codziennie je przynosić.

Szkolne szafki to czyste korytarze

Komfort uczniów, nauczycieli i pracowników placówki oraz zdrowsze plecy to niejedyna zaleta szafek szkolnych na szyfr. Jeśli przeznaczymy je na przechowywanie obuwia zewnętrznego, a uczniowie będą je zmieniać na wygodne, lekkie i przewiewne obuwie wewnętrzne, szkolne korytarze staną się dużo czystsze (zwłaszcza zimą). Ponadto szafki uczniowskie można stosować także jako zamiennik szatni i trzymać w nich kurtki. Wyeliminujemy w ten sposób chaotyczne wydawanie kurtek uczniom śpieszącym się do opuszczenia szkolnych murów i zredukujemy obowiązki pracowników, którzy do tej pory obsługiwali szatnię.

Zamki szyfrowane - bezpieczeństwo szafek szkolnych

Szafki do szatni szkolnej bądź szafki korytarzowe będą prawidłowo spełniać swoją funkcję tylko pod jednym warunkiem - jeśli będą bezpieczne. Co to oznacza? Muszą mieć dobre zamki, ponieważ uczniowie będą przechowywać w nich swoje prywatne rzeczy. Inwestowanie w szafki szkolne o niskim poziomie bezpieczeństwa jest zmarnowaniem funduszy i mija się z celem. Dzieci nie będą z nich chętnie korzystać. Co więc wybrać?

Jednym z najlepszych rozwiązań są bezpieczne szafki szkolne na szyfr, zwane też szafkami na kod. Dlaczego?

  • W przeciwieństwie do szafek z zamkami na kłódkę czy kluczyk szafki szkolne na szyfr nie wymagają posiadania dodatkowego elementu do ich otworzenia. Eliminuje to sytuację, w której uczeń zapomni bądź zgubi klucz i nie będzie mógł dostać się do swojej skrytki, lub że kluczyk (wraz z rzeczami z szafki) zostanie mu ukradziony.
  • Gdy szafka na kod zmienia właściciela, czyli praktycznie co roku, gdy kolejny rocznik opuszcza szkolne mury, zamki są przestawiane na nowy szyfr.
  • Jeśli uczeń zapomni szyfru, szafkę szkolną i tak będzie można otworzyć tzw. kluczem master, który może posiadać tylko uprawniony do tego pracownik szkoły.
  • Szafki szkolne na kod mogą być dostosowane do preferencji Inwestora pod względem mechanizmu zamykania i nowoczesności - zamek może być mechaniczny lub elektroniczny.

Uczniowie przechowujący swoje ubrania oraz przybory szkolne w szafkach na szyfr nie muszą się więc obawiać, że któregoś dnia nie otworzą swojej skrytki, albo, co gorsza, że nie znajdą w niej swoich rzeczy. Inwestując w szafki do szatni szkolnej, warto postawić na najpewniejsze rozwiązanie w kwestii bezpieczeństwa, ponieważ będą to meble używane przez wiele roczników.

Rodzaj zamka to jednak niejedyny aspekt, na jaki trzeba zwrócić uwagę przy wyborze producenta szafek ubraniowych dla uczniów. Istotny jest również materiał użyty do ich budowy.

Z jakich materiałów są zbudowane szafy szkolne na szyfr?

Szafki szkolne na szyfr mogą być wykonane z różnych materiałów o innych właściwościach, wyglądzie i wytrzymałości.

1. Metalowe szafki szkolne

Modułowe meble metalowe to najtańsza opcja, która paradoksalnie w wielu przypadkach będzie też tą najlepszą. Wynika to właśnie z modułowej budowy skrytek, która oznacza, że można je znacznie modyfikować na każdym etapie życia produktu. Zmianie mogą ulec wszystkie elementy wyposażenia wnętrza (haczyki, drążki, półki itp.), układ skrytek, a także drzwi.

2. Szafki z ocynkowanej stali z drzwiami z HPL

Ten rodzaj zabudowy jest kompromisem pomiędzy budżetowymi szafkami metalowymi a najlepszymi pod względem wytrzymałości i estetyki szafkami w HPL. Korpus jest wówczas wykonany ze stali ocynkowanej, więc szafka szkolna zachowuje swój modułowy charakter. Drzwi są natomiast zrobione z płyty HPL, dzięki czemu mebel zyskuje większą odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz bardziej estetyczny wygląd i ciekawy design (na płytę można nanieść liczne dekory).

3. Szafki z płyty HPL

Najwytrzymalsze, długowieczne i eleganckie - takie są szafki do szatni szkolnej wykonane w całości z laminatu wysokociśnieniowego HPL. Są najbardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, o które w szkołach niestety nie trudno. Ponadto struktura płyty HPL jest odporna na działanie wody i wilgoci, dlatego ten materiał świetnie sprawdza się także w przypadku szafek do szatni przy szkolnym basenie.

Jak wybrać szafki szkolne?

Oprócz odpowiedniego zamka i materiału warto zwrócić uwagę również na inne aspekty szafek szkolnych. Po pierwsze wentylacja - najlepiej wybrać model, który będzie posiadał otwory wentylacyjne, odpowiedzialne za odprowadzanie wilgoci i cyrkulację powietrza i eliminowanie nieprzyjemnych zapachów. Jest to szczególnie ważne w przypadku szafek dla uczniów, ponieważ zostawia się tam stroje na WF, a często także przemoczone kostiumy i ręczniki po basenie, nie wspominając już o obuwiu w zimowe i śnieżne dni.

Drugą kwestią jest dostępne wyposażenie szafek szkolnych - uczniowie powinni mieć skrytki z półką, przegródką, drążkiem, a najlepiej jeszcze haczykami i wieszakiem. Dzięki temu będą mogli oddzielić zeszyty i jedzenie od obuwia i sportowych ubrań.

Nie można zapomnieć o wyposażeniu szkoły w odpowiednio dużą liczbę szafek. Może się jednak zdarzyć, że przestrzeń będzie znacznie ograniczona, a uczniów wcale nie mało. Warto wówczas wybrać producenta szafek szkolnych, który wykonuje skrytki na wymiar i potrafi dopasować swój projekt do wymagań każdego obiektu i potrzeb każdego inwestora. W takiej sytuacji najlepiej bezpośrednio skontaktować się z przedstawicielem firmy ALSANIT. Nasze szafki szkolne wyróżniają się wszystkimi opisanymi wyżej zaletami.

Zapytaj - doradzimy!

FAQ:

1. Jakie szafki szkolne są najbezpieczniejsze?

Za to, żeby szafki szkolne były bezpieczne odpowiada głównie zamek - warto więc wybrać solidne szafki uczniowskie z zamkiem szyfrowym zamiast tradycyjnych modeli na kluczyk czy kłódkę.

2. Czy warto inwestować w szkolne szafki?

Tak, z wielu względów: szafki szkolne dla dzieci odciążają ich plecy, sprzyjają przygotowaniu do zajęć, podwyższają poziom czystości w szkole, eliminują kolejki do szatni i zdobią szkolne korytarze.

3. Na co zwrócić uwagę, wybierając szafy szkolne?

Oprócz bezpiecznego zamka zwróćmy uwagę również na tworzywo, konstrukcję (np. czy szafki szkolne posiadają otwory wentylacyjne), design i wyposażenie wnętrza skrytek.

Może Cię zainteresuje

O czym pamiętać przy projektowaniu toalet publicznych?

06-12-2023

Projektując toalety publiczne, należy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Taka przestrzeń powinna być funkcjonalna, estetyczna, przyjazna dla użytkowników i łatwa do utrzymania w czystości. Poza tym toalety publiczne muszą...

szatnie szkolne i przedszkolne

Szatnia szkolna i przedszkolna - charakterystyka i wymogi

17-04-2020

Infrastruktura przeznaczona dla dzieci i młodzieży musi spełniać określone wymagania oraz posiadać odpowiednie atesty. Jest to kluczowy element dla zachowania bezpieczeństwa. Nie inaczej jest w przypadku szatni przedszkolnych i szkolnych...

szafki socjalne

Szafki socjalne - wymogi i parametry

08-06-2020

W miejscach pracy bezwzględnie powinno być miejsce na szafki ubraniowe, jak i szafki socjalne. Wymagają tego przepisy Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, które podkreślają potrzebę ich umiejscowienia w pomieszczeniach dla pracowników...

szafy strażackie

Szafy strażackie - najważniejsze funkcje i parametry

26-08-2020

Osoba pełniąca służbę w straży pożarnej dysponuje co najmniej trzema typami umundurowania oraz odzieży ochronnej, które zakłada na akcje lub na wyjścia oficjalne. Mundury koszarowe oraz ubrania bojowe muszą mieć...