Lista zalet, jakimi wyróżniają się metalowe szafki szkolne, jest długa i różnorodna. Doceniają je zarówno uczniowie, jak i nauczyciele czy pracownicy szkoły. Dyrektorów placówek edukacyjnych, którzy zdecydują się na szafki szkolne do swojego obiektu, czeka ważna decyzja - jakie meble wybrać? W dzisiejszym artykule podpowiadamy więc, jakie szafki szkolne metalowe będą najlepsze.

Zapytaj - doradzimy!

Szafki metalowe do szkoły - czy na pewno się przydadzą?

Jak łatwo wywnioskować po wstępie, odpowiedź na pytanie w nagłówku brzmi „oczywiście, że tak”. Szkolne szafki metalowe nie są niestety w polskich szkołach standardem, co może dziwić, biorąc pod uwagę następujące zalety tych funkcjonalnych mebli:

  • Szafki szkolne to przede wszystkich ulga dla pleców najmłodszych. Z niezbędnych w szkole rzeczy robi się kilka dobrych kilogramów bagażu, który szczególnie dla najmłodszych dzieci jest bardzo uciążliwy. Rolą szafek szkolnych jest jego ograniczenie - wiele rzeczy można bowiem zostawiać w szkole na kolejny dzień. Potrzebne są do tego bezpieczne, prywatne skrytki dla każdego ucznia, czyli praktyczne szkolne szafki metalowe.
  • Do szafek szkolnych można chować obuwie na przebranie. Zmiana butów zwłaszcza zimą znacznie wpływa na komfort uczniów (i nauczycieli - dla nich też można wyznaczyć skrytki). Ponadto podnosimy dzięki temu czystość korytarzy.
  • Metalowe szafki szkolne mogą być alternatywą dla szatni. Nie wymagają osobnego pomieszczenia, ponieważ mogą być ustawione wzdłuż ścian na szkolnych korytarzach. Można dzięki temu uniknąć długich kolejek po kurtki oraz zdarzających się kradzieży czy zgubienia swoich rzeczy w zatłoczonej szatni.
  • Szafki szkolne to sposób na zapominalskich - wróćmy do szkolnych lat i pomyślmy, czy i nam nie zdarzało się nie wziąć trampek na WF czy podręcznika. Szafki uczniowskie pozwalają na zostawienie znacznej części potrzebnych na lekcjach rzeczy w szkole i uniknięcia przykrych niespodzianek.

Jakie szafki szkolne metalowe będą najlepsze?

Przeglądając produkty oferowane przez wykonawców szafek szkolnych, okazuje się, że mamy sporo rozwiązań do wyboru. Czym więc powinniśmy się kierować?

Po pierwsze należy zwrócić uwagę na informacje o tworzywie. Szafy ubraniowe dla szkół muszą być odporne na zarysowania, uderzenia i inne uszkodzenia mechaniczne. Wysoka wytrzymałość i żywotność materiału są podstawą dobrej inwestycji, ponieważ szafki szkolne powinny służyć wielu pokoleniom uczniów. Najlepiej więc wybrać model szaf, który będzie dodatkowo wzmocniony, np. lakierowaną powłoką. Dużą odporność na zniszczenia wykazuje ocynkowana stal, z której powinien być wykonany korpus.

W przypadku producenta szafek dla uczniów ALSANIT metalowy może być np. tylko korpus skrytki, natomiast drzwi można wykonać albo ze stali, albo z płyty HPL. Dzięki użyciu najwytrzymalszego materiału na rynku nasze szafki szkolne są jeszcze solidniejsze i trwalsze.

Metalowe szafki szkolne - wygląd

Wybierając szafki uczniowskie, warto zwrócić uwagę także na aspekt wizualny. Aranżacja szkolnych korytarzy wpływa na atmosferę, jaka panuje w placówce i na samopoczucie uczniów. Można zdecydować się na jednolite szafy ubraniowe lub inny kolor korpusów i frontów. Najlepiej dobrać barwy tak, by naturalnie komponowały się z kolorystyką placówki. Współczesne szafki uczniowskie mogą być tak naprawdę ozdobą szkolnych korytarzy lub szatni, a nie ponurymi i zniszczonymi meblami, kojarzonymi z zaniedbanymi zakładami produkcyjnymi.

Wyposażenie szafek szkolnych

Szafy dla uczniów szkół podstawowych i średnich powinny mieć funkcjonalnie wyposażone skrytki. Dodatki do wnętrza szafek obejmują:

  • przegrodę pionową,
  • półkę,
  • drążek i wieszaki,
  • haczyki.

Dzięki elementom wyposażenia skrytek szafy dla uczniów umożliwią im oddzielenie odzieży czystej od tej na WF, a także obuwia zewnętrznego od zmiennego itp. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na to, czy konstrukcja produktu jest wentylowana. Jest to szczególnie istotne, kiedy w szafkach znajdują się przemoczone od deszczu, śniegu czy potu ubrania i buty. Szafka z wentylacją zapobiega powstawaniu wilgoci i nieprzyjemnego zapachu.

Kolejny przydatny element wyposażenia to ławka. Ustawienie szafek na szkolnym korytarzu może być problematyczne, jeśli nie dołożymy do nich wygodnego siedziska, na którym uczniowie będą mogli zmienić buty.

Szkolne szafki metalowe - rodzaje zamków

Ważną częścią konstrukcji szafy szkolnej jest zamek. Odpowiada za bezpieczeństwo przechowywanych w skrytce prywatnych rzeczy uczniów. Szkolne szafki metalowe mogą być wyposażone w kilka różnych typów zamków. Wśród produktów można znaleźć tradycyjne i bardzo proste w obsłudze zamki na kluczyk lub kłódkę. Ich minusem jest jednak dodatkowy element, o którym trzeba zawsze pamiętać a ponadto łatwo go zgubić. Nowocześniejszym rozwiązaniem jest zamek na kod ustawiany elektronicznie lub mechanicznie. Bezpieczeństwo takiej szafki szkolnej na szyfr jest bardzo wysokie, ponieważ mamy do czynienia z praktycznie niemożliwą do złamania kombinacją kilku cyfr.

Metalowe szafki szkolne o budowie modułowej

Modułowe szafki metalowe to praktyczna alternatywa dla zwykłych mebli w ofercie większości producentów. Szafka modułowa może być bowiem modyfikowana na wiele sposobów w dowolnym momencie cyklu życia produktu. Oznacza to, że inwestycję można rozłożyć w czasie i na początek zamówić najprostsze rozwiązanie, a następnie wzbogacać je o nowe funkcjonalności. Metalowe szafki dla dzieci można zmienić pod kątem drzwi (materiał i kierunek otwierania), wyposażenia wnętrza czy też podziału skrytek.

Metalowe meble dla szkół to także dowolność w kwestii wymiarów szaf. Warto wybrać wykonawcę, który bierze pod uwagę powierzchnię szkoły i może zapewnić uczniom szafki metalowe na wymiar.

Zapytaj - doradzimy!

FAQ:

1. Jakie szafki szkolne wybrać?

O ich jakości świadczy m.in. użyty materiał. Przykładowo nasze meble dla szkół posiadają korpusy z malowanej proszkowo ocynkowanej stali nierdzewnej, która jest ponadto wzmacniana odporną na zarysowania powłoką lakierniczą.

2. Jak powinny być wyposażone szafki metalowe dla szkoły?

Funkcjonalne modele szaf oferowane szkołom powinny posiadać półkę, przegrodę, drążek, wieszaki i haczyk. Dobrze, jeśli będą miały wbudowaną ławkę oraz wentylację w korpusie.

3. Jaki zamek wybrać do szafki szkolnej?

Warto poszukać nieco nowocześniejszych produktów niż kluczyk czy kłódka. Konstrukcja będzie dobrze zabezpieczona np. zamkiem na mechaniczny lub elektroniczny szyfr.

Może Cię zainteresuje

meble metalowe do szatni w firmie

Dlaczego meble metalowe to podstawa wyposażenia szatni w firmie?

25-08-2021

Szafy ubraniowe to nie tylko niezbędne wyposażenie na basenach czy siłowniach. Coraz częściej można je znaleźć także w miejscach pracy - i nie mówimy tu tylko o zakładach przemysłowych czy...

Czy toaleta w systemie HPL się opłaca?

06-12-2023

Toalety publiczne w systemie HPL mogą być opłacalnym rozwiązaniem. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy jednak wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Warto zastanowić się nad budżetem, jakim dysponujemy, specyfiką użytkowania...

Czym są ścianki HPL?

06-12-2023

Ścianki HPL są wykorzystywane w wielu miejscach użyteczności publicznej. To doskonały materiał, jeśli chodzi o aranżację przestrzeni, w której przebywa duża liczba osób, a tym samym jest bardziej narażona na...

Toalety publiczne - przepisy, wymiary, oznaczenia

16-03-2020

W placówkach oświatowych, centrach handlowych, instytucjach kultury, urzędach, restauracjach czy centrach medycznych - wszędzie tam muszą znajdować się toalety publiczne. Taka potrzeba ich umiejscowienia jest uregulowana prawnie. Według tych założeń...