Szatnie znajdują się w wielu obiektach użyteczności publicznej, a także w prywatnych firmach. Podstawowym elementem ich wyposażenia są szafki ubraniowe do przechowywania odzieży, które mogą być wykorzystywane przez pracowników lub klientów. Czym się kierować przy wyborze odpowiednich szafek? Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Odpowiadamy!

Najważniejsze czynniki wpływające na wybór szafek do szatni

Wybór konkretnej szafki do szatni powinien zależeć od kilku ważnych czynników, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem. Rodzaj szafki musi być bowiem uzależniony od tego, do jakich celów ma służyć szatnia. Zatem co dokładnie należy wziąć pod uwagę?

  • Wielkość i rodzaj pomieszczenia oraz liczbę osób, które będą korzystać z szatni – ograniczona przestrzeń często wymaga dobrania szafek do konkretnych wymiarów pokoju. Rodzaj pomieszczenia również ma znaczenie. Szafki socjalne różnią się od szafek szkolnych czy basenowych.
  • Rozmiar i pojemność szafki – to bardzo istotne czynniki, ponieważ w szafce w szatni powinny się zmieścić wszystkie rzeczy i ubrania osób, którym dane szafki mają służyć.
  • Wytrzymałość i trwałość – niezależnie od zastosowania szafki ubraniowe powinny być wykonane z wytrzymałego i solidnego materiału, odpornego na uszkodzenia, wilgoć i codzienne zużycie. Muszą być również łatwe w utrzymaniu w czystości.
  • Bezpieczeństwo – szafki w szatni powinny zapewniać odpowiedni poziom bezpieczeństwa, jeśli chodzi o przechowywanie przedmiotów. Muszą więc być wyposażone w solidne zamki i system zabezpieczeń.
  • Funkcjonalność – szafki powinny umożliwiać wygodny dostęp do przechowanych przedmiotów. Powinny być również w 100% dostosowane do potrzeb osób, które będą z nich korzystać oraz wyposażone w odpowiednie haczyki, wieszaki lub półki. Inne szafki szatniowe sprawdzą się w szkole czy przedszkolu, a inne w zakładach pracy.
  • Estetyka – szafki powinny być również atrakcyjne wizualnie. Nowoczesne wyposażenie szatni to bardzo szeroki wybór różnych propozycji. Możesz się zdecydować na metalowe szafy socjalne, szafki z płyt HPL lub LPW, a także modele hybrydowe, łączące różne materiały. Na uwagę zasługują również szafy ubraniowe z asortymentu premium ze szklanymi drzwiami.
  • Koszt – nie bez znaczenia jest także budżet, który możesz przeznaczyć na zakup szafek. W przypadku wątpliwości i pytań warto się skonsultować z dostawcą, który kompleksowo realizuje tego typu projekty, ponieważ może dać kilka istotnych podpowiedzi, uwzględniając konkretne potrzeby i wymogi danego miejsca.
  • Możliwość regulacji – w niektórych przypadkach warto zapewnić użytkownikom możliwość ustawienia haczyków czy półek w szafce zgodnie z indywidualnymi potrzebami.

Szafki do szatni należy dopasować do przestrzeni i potrzeb osób, które będą z nich korzystać. Takie meble muszą być jednak wytrzymałe i bezpieczne oraz dostosowane do budżetu, jakim dysponujesz.

Szafki z HPL

Szafki HPL są solidne, a przy tym dostępne w różnych kolorach i rodzajach wykończenia, dzięki czemu można je bez problemu dopasować do aranżacji każdego wnętrza. W przypadku eleganckich obiektów, takich jak ekskluzywne hotele, warto się zdecydować na produkty premium. Są one ładniejsze niż typowe szafki pracownicze, w których przechowuje się osobiste rzeczy i odzież wierzchnią przed wejściem na halę produkcyjną.

Warte rozważenia są również efektowne szafki z HPL do obiektów biurowych i szkolnych. Szafki ubraniowe HPL są trwałe i łatwe w utrzymaniu w czystości. Z kolei szafki do obiektów sportowych, które są bardzo intensywnie eksploatowane, trzeba zwrócić uwagę na inne czynniki. W przypadku basenów, pływalni i aquaparków jest to przede wszystkim odporność szafek na szkodliwe działanie wilgoci. Odporna na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć płyta HPL doskonale spełni swoje zadanie również w tym przypadku.

Szafki metalowe

Szafki ubraniowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Metalowe szafki są wciąż popularne, ponieważ są wytrzymałe i trwałe, dzięki czemu mogą wytrzymać intensywną eksploatację. To także bezpieczne rozwiązanie, które wyróżnia się łatwością czyszczenia i konserwacji. Mogą mieć bardzo nowoczesny wygląd, który pasuje do wielu różnych wnętrz. Metalowe szafki są często wybierane do takich placówek jak szkoły, szpitale czy siłownie. Możesz się również zdecydować na szafki hybrydowe – na przykład łączące metalowy korpus z drzwiami wykonanymi z HPL, co podnosi trwałość i estetykę szafki.

Jakie szafki wybrać do szatni? 

Jaka szafka ubraniowa sprawdzi się w Twoim przypadku? Jest to uzależnione od wielu różnych czynników. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa firmy, która oferuje szeroki asortyment tego typu produktów – do takich przedsiębiorstw należy Alsanit. Korzystając z pomocy ekspertów, bez problemu skompletujesz odpowiednie szafki, dopasowane do funkcji danego obiektu. Dzięki kompleksowej ofercie sklepu możesz się w nim również zaopatrzyć w pozostałe meble socjalne.

Może Cię zainteresuje

Metalowe szafki depozytowe do urzędu

11-02-2021

Zadaniem szafek depozytowych do urzędu jest umożliwienie w pełni bezpiecznego przechowywania przedmiotów na terenie instytucji publicznych. Charakterystyczną cechą tego typu mebli jest zarówno możliwość ich zamknięcia, jak i wzmocniona konstrukcja...

Wymiary szafek ubraniowych

Wymiary szafek ubraniowych i skrytkowych - czy można wykonać meble na wymiar?

11-02-2021

Szafki ubraniowe BHP to obowiązkowe wyposażenie szatni w zakładach produkcyjnych i przemysłowych. Nie oznacza to jednak, że na tym kończą się ich zastosowania. Obecnie szafki ubraniowe i skrytkowe pełnią ważną...

Płyta HPL co to jest

Płyta HPL – co to jest i jakie ma zastosowania?

24-09-2020

Płyty HPL to elementy coraz częściej wykorzystywane w różnych dziedzinach budownictwa, przemysłu czy branży wykończeniowej. Wszystko dzięki ich wyjątkowym właściwościom praktycznym i nie tylko. Czym właściwie jest laminat HPL, jak...

szafki na siłownię i do klubu fitness

Jak wyposażyć szatnię w siłowni i fitness klubie?

05-07-2021

Większość właścicieli klubów fitness i siłowni dba o wysokiej jakości wyposażenie sali ćwiczeń. Obciążenia, hantle, maszyny treningowe, gryfy, bramy, maty - to tylko niewielka część sprzętu, który trzeba zapewnić w...