Infrastruktura publiczna musi być dostosowana do potrzeb użytkowników oraz zaprojektowana zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami. Z tego powodu jej poszczególne elementy powinny być dobrze przemyślane i określone. Pomieszczenia higieniczno-sanitarne muszą wpisywać się w restrykcje prawa budowlanego. Toalety publiczne projektowane są także według określonych wymagań zależnych przede wszystkim od miejsca ich ostatecznego umiejscowienia. Kabiny do WC muszą mieć odpowiednie wymiary, a drzwi do toalet publicznych właściwe oznaczenia i sposób otwierania. Jakie jeszcze wymogi muszą spełniać te pomieszczenia higieniczno-sanitarne?

Skontaktuj się!

Wymogi przy projektowaniu toalet ogólnodostępnych

Przy projektowaniu kabin do toalet najważniejsze jest dostosowanie dostępnych rozwiązań do wymogów inwestycyjnych. WC powinny być przede wszystkim maksymalnie użyteczne i wpisujące się w założenie oraz przeznaczenie budynku. Bardzo często dochodzi do nieprawidłowego rozplanowania układu kabin systemowych czy potrzebnego w nich miejsca, co wpływa na ogólną wygodę korzystania z WC, ale też na wentylację i bezpieczeństwo.

Przy projektowaniu kabin sanitarnych, trzeba zastanowić się, kto jest grupą docelową. Inaczej będzie wyglądał projekt toalety w placówkach edukacyjnych, halach sportowych, miejscach kultury, restauracjach czy galeriach handlowo-rozrywkowych. Bierze się wtedy pod uwagę nie tylko ilość potrzebnych miejsc, ale też ogólne rozplanowanie przestrzeni względem osób, które będą z WC korzystać. Inaczej projekt toalet publicznych będzie trzeba rozplanować w szkołach, a inaczej w centrach handlowych. Trzeba wtedy uwzględnić osobne kabiny dla kobiet, mężczyzn, dzieci, niepełnosprawnych i kobiet karmiących. Należy pamiętać, że każdy element zagospodarowania przestrzeni może wpływać na renomę miejsca, dlatego np. brak toalet dostosowanych do osób niepełnosprawnych, może przyczynić się do wystawienia złej opinie na temat całej placówki publicznej.

Jednym z ważniejszych elementów kabiny higieniczno-sanitarnej jest jej wielkość, odstęp od muszli klozetowej do wyjścia oraz drzwi, które są podstawą wygodnego i bezpiecznego użytkowania kabin WC.

Projekt drzwi do toalet powinien być zgodny z przepisami BHP, w których czytamy:

 • Drzwi prowadzące do pomieszczenia izolującego ustępy oraz drzwi łączące je z dalszą częścią ustępu powinny zamykać się samoczynnie.[1]
 • W ustępach ogólnodostępnych należy stosować:
 • drzwi szerokości co najmniej 0,9 m,
 • drzwi do kabin ustępowych otwierane na zewnątrz, o szerokości co najmniej 0,8 m, a do kabin przystosowanych dla potrzeb osób niepełnosprawnych, co najmniej 0,9 m.

Kabiny do toalet - ogólny wygląd i sposób wykonania

Projekt kabin w WC publicznych powinien być dostosowany do designu całego obiektu. Coraz częściej stosuje się aranżacyjne rozwiązania także w toaletach - nie tylko poprzez wdrożenie w niej technologicznych udogodnień, ale też poprzez ubogacenie całego wyglądu o interesujące elementy związane z wyposażeniem wnętrz.

Drzwi do toalet publicznych projektuje się według założeń budowlanych całej infrastruktury higieniczno-sanitarnej. Muszą być one funkcjonalne, estetyczne, bezpieczne i wytrzymałe. Dlatego stosujemy tylko odpowiednie materiały do produkcji kabin WC:

 • płyta wiórowa obustronnie laminowana żywicą melaminową (płyta LPW),
 • laminat wysokociśnieniowy HPL,
 • płyty sandwichowe
 • szkło
 • okucia aluminiowe, z tworzywa lub stalowe.

Rodzaje systemów do kabin w toaletach

Kabiny WC zostały podzielone na systemy - ze względu na rodzaje okuć i miejsce zastosowań. Bez względu na wybrany rodzaj, drzwi kabin muszą cechować się niezawodną funkcjonalnością przez lata. W Alsanit swoim klientom proponujemy kilka różnych systemów kabinowych, które dają gwarancję bezpieczeństwa i długoletniej trwałości.

 • System Aquari - sprawdza się zwłaszcza w placówkach oświatowych, takich jak przedszkola, gdyż wyposażony jest w rozwiązanie tzw. bezpiecznych palców. Jest to możliwe dzięki zawiasom ukrytym w profilach ościeżnicowych.
 • System Solari - to projekt kabin, który sprawdzi się w miejscach o minimalistycznym designie. Charakteryzuje się także prostotą montażu.
 • System Persei - prestiżowy system często montowany w centrach usługowych, placówkach kulturalnych i hotelach. Wsporniki kabin oraz zamkopochwyty wykonane zostały ze stali nierdzewnej.
 • System Lift - jest zgodny ze współczesnymi trendami, gdyż tworzy efekt podwieszonych kabin. Sprawdza się w nowoczesnych biurach lub obiektach kulturalnych. Kabiny wraz z drzwiami wykonane są z profili aluminiowych, na których dodatkowo można wykonać grafiki.
 • System Eridani - sprawdza się głównie w szkołach i placówkach oświatowych. Składa się z wytrzymałych, ale ekonomicznych komponentów. Kabiny posiadają wysoką odporność na działanie wilgoci. Kabiny wraz z drzwiami zostały wyposażone w wandaloodporne okucia.
 • System Vitral - modernistyczne rozwiązanie doskonale wpisujące się w obecne trendy budownictwa. Rozwiązanie łączy w sobie nowoczesność i wysoką estetykę wykonania. System Vitral znajduje zastosowanie w biurowcach klasy A, butikowych klubach fitness i obiektach hotelowych.

W poszczególnych systemach możliwa jest modyfikacja ze względu na sposób otwierania. Drzwi można wyposażyć w tradycyjną klamkę z zamkiem lub zamkopochwyt, który jest rozwiązaniem bardziej higienicznym.

Zobacz wszystkie systemy!

Dlaczego drzwi i ścianki kabin sanitarnych nie sięgają podłogi?

Kabiny muszą być wykonane na pełną wysokość wyłącznie w toaletach publicznych, w których nie ma osobnego pomieszczenia na umywalki i znajdują się one w jednym pomieszczeniu z kabiną.

W większości przypadków jednak ścianki w toaletach publicznych nie sięgają od podłogi do sufitu. Wiele osób zastanawia się, czemu właściwie ma służyć ten zabieg. Wyjaśniamy.

 • Wolna czy zajęta - to najłatwiejszy i najszybszy sposób na określenie, czy toaleta jest przez kogoś zajmowana. Zwłaszcza w miejscach, do których uczęszcza sporo osób, takie rozwiązanie znacznie skraca czas oczekiwania, bo nie tworzą się niepotrzebne kolejki.
 • Względy bezpieczeństwa - przestrzeń pomiędzy podłogą a drzwiami jest niezbędna także pod względem bezpieczeństwa, np.w kabinach z prześwitem dolnym łatwo zlokalizować osobę, która zasłabła, bądź straciła przytomność.
 • Zatrzaśnięcie od środka - przestrzeń ta może służyć także jako wyjście awaryjne, jeśli dojdzie do zatrzaśnięcia bądź w inny sposób niesprawny zamek uniemożliwia standardowe opuszczenie kabiny.
 • Płynność ruchu – drzwi w kabinach powinny otwierać się na zewnątrz, co umożliwia sprawną ewakuację, a także otwarcie drzwi, gdy osoba będąca wewnątrz kabiny zasłabła i np. opiera się o drzwi.
 • Awaryjne otwieranie – wszystkie rodzaje zamknięć stosowanych przez ALSANIT posiadają możliwość awaryjnego otwierania od zewnątrz, co pozwala na szybkie dotarcie do osoby, która np. zasłabła w kabinie.
 • Wentylacja - konstrukcja drzwi toalet publicznych, która nie sięga podłogi, jest także sposobem na wentylowanie kabiny.
 • Hamowanie niepożądanych zachowań - przestrzeń, która nie jest w pełni zabudowana, hamuje akty wandalizmu czy innych zachowań, które uważa się za niepożądane w miejscach publicznych.
 • Mniejsze kolejki - drzwi toalet publicznych, które nie sięgają podłogi, wpływają także na poczucie komfortu i spokoju psychicznego. Mniej czasu spędza się wtedy w kabinie i mniejsze jest wtedy prawdopodobieństwo wystąpienia zachowań niewskazanych.
 • Łatwiejsze sprzątanie - przestrzeń w kabinie ułatwia sprzątanie, gdyż nie ma potrzeby otwierania każdych drzwi.
 • Minimalizacja kosztów - takie drzwi są także tańsze pod względem kosztów fabrykacji, zakupu i montażu.

Kabiny WC od Alsanit

Projektowanie drzwi do toalet jest częścią planu zabudowania infrastruktury. Kabiny WC powinny być pod względem wyglądu dostosowane do miejsca przeznaczenia - w przedszkolach sprawdzą się kabiny dostosowane do wieku i wzrostu dzieci, a same drzwi powinny być kolorowe i łatwe w obsłudze. Natomiast w instytucjach kulturalnych czy centrach handlowych można tworzyć projekty designerskie, które współgrają z całością obiektu. Kabiny powinny być dostosowane dla różnych grup odbiorców pod względem funkcjonalności. Od tego zależy między innymi wielkość kabin i szerokość drzwi. Alsanit tworzy kabiny ergonomiczne, bezpieczne i wytrzymałe o ciekawym wzornictwie według określonych systemów. Dostosowujemy się do oczekiwań klienta i wspólnie tworzymy projekt drzwi do toalet, który wpisze się w aranżację przestrzeni.

[1] Źródło: https://przepisy.gofin.pl/przepisy,3,18,39,24,55160,20110906,wymagania-dla-pomieszczen-i-urzadzen-higienicznosanitarnych.html

projektowanie_drzwi_rozporzadzenie.pdf

Może Cię zainteresuje

Szafki szkolne

Jaką wybrać szafkę metalową do szatni w szkole?

17-08-2021

Lista zalet, jakimi wyróżniają się metalowe szafki szkolne, jest długa i różnorodna. Doceniają je zarówno uczniowie, jak i nauczyciele czy pracownicy szkoły. Dyrektorów placówek edukacyjnych, którzy zdecydują się na szafki...

szafki socjalne

Szafki socjalne - wymogi i parametry

08-06-2020

W miejscach pracy bezwzględnie powinno być miejsce na szafki ubraniowe, jak i szafki socjalne. Wymagają tego przepisy Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, które podkreślają potrzebę ich umiejscowienia w pomieszczeniach dla pracowników...

Czym są ścianki HPL?

06-12-2023

Ścianki HPL są wykorzystywane w wielu miejscach użyteczności publicznej. To doskonały materiał, jeśli chodzi o aranżację przestrzeni, w której przebywa duża liczba osób, a tym samym jest bardziej narażona na...

Szafki korytarzowe do szkól i biur

Jakie cechy powinny posiadać szafki korytarzowe?

02-12-2020

Modułowe szafki w korytarzu najczęściej można spotkać w placówkach edukacyjnych, takich jak szkoły i przedszkola. Wyposażenie ich w funkcjonalne meble zwiększa komfort zarówno uczniów, jak i pracowników, którzy mają własną...