Przymiotnik ‘obowiązkowe’ pojawił się w tytule nieprzypadkowo. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie wszystkie placówki edukacyjne są wyposażone w szafki szkolne na książki dla uczniów. Niech ten artykuł będzie więc apelem do dyrektorów i innych osób zarządzających szkołami - własna szafka szkolna ma niebagatelny wpływ na zdrowie jej właściciela!

Zapytaj - doradzimy!

Jak szafki szkolne na książki wpływają na zdrowie uczniów?

Szkolne podręczniki, ćwiczenia, zeszyty, piórniki, trampki, farbki, teczki - raczej nie myślimy o żadnej z tych rzeczy w kategoriach nadmiernego ciężaru dla naszych pleców. Sytuacja zmienia się jednak, gdy zbierzemy je wszystkie i wsadzimy do jednego plecaka, a następnie każemy go nieść siedmioletniemu dziecku. Kilka kilogramów na barkach uczniów podstawówki każdego dnia ma szkodliwy wpływ na ich postawę. Dodajmy do tego wielogodzinne siedzenie w ławce, a następnie przy odrabianiu zadań domowych - kręgosłupy dzieci dosłownie i w przenośni dostają w kość. Ten problem można jednak zredukować, montując w szkole szafki na podręczniki.

Dzięki meblom w placówce edukacyjnej każdy uczeń może zostawić swoje szkolne podręczniki, zeszyty, strój na WF i każdą inną rzecz w bezpiecznej i estetycznej skrytce przeznaczonej tylko dla niego. Jest to bardzo sensowne rozwiązanie, ponieważ z niektórych książek nie trzeba korzystać w domu i spokojnie możne je zostawić w szkole.

Dodatkowe korzyści z montażu szafek szkolnych

Zmniejszenie ciężaru plecaków i toreb to największa zaleta szafek na podręczniki, ale nie jedyna. Nie można zapomnieć o innym praktycznym aspekcie - szafki szkolne pozwalają na uniknięcie przykrych niespodzianek w postaci zapomnianej książki czy zeszytu. Uczniowie będą mogli zostawić je w szkole i nie łapać „minusów”, a jak wiemy - zapomnieć się zdarza każdemu i nie jest to nic dziwnego. To samo dotyczy stroju na WF. Ile razy zdarzało się, że uczeń nie miał trampek lub koszulki i zgarniał kolejną dezaprobatę nauczycieli?

Szafki na podręczniki - co to za meble?

Nie każdy potrafi sobie wyobrazić, jak takie szafki szkolne na podręczniki miałyby właściwie wyglądać. Na rynku jest wiele propozycji różnego rodzaju mebli do obiektów użyteczności publicznej, lecz jaki pasuje do placówek edukacyjnych? To zależy od specyfiki konkretnej szkoły, dlatego przy wyborze producenta najlepiej kierować się elastycznością w ustalaniu założeń projektów. W Alsanit ta kwestia została rozwiązana przez projektowanie szafek szkolnych na wymiar bez dodatkowej opłaty i konsultowanie projektu z inwestorem na każdym etapie.

Wielkość skrytek ma znaczenie, ponieważ będzie decydować o tym, ile szaf zmieści się na dostępnej powierzchni - korytarzu, szatni czy jeszcze innym miejscu w szkole - a tym samym ile dzieci i nastolatków będzie mogło z nich skorzystać. Najlepiej, jeśli na każdego ucznia będzie przypadać jedna szafka szkolna. Różna może być też liczba skrytek w kolumnie. Wyobraźmy sobie doskonale wszystkim znane szafki w szatni basenowej - zazwyczaj w jednej kolumnie są dwie skrytki. Tak też najczęściej projektuje się szafki szkolne na podręczniki, ale nie jest to jedyne rozwiązanie. W przypadku ograniczonej przestrzeni jedna kolumna może posiadać trzy czy cztery skrytki. Każda opcja jest dobra, jeśli choć trochę ograniczymy ciężar plecaków najmłodszych.

Z jakich materiałów buduje się szafki szkolne na podręczniki?

Na rynku jest kilka tworzyw do dyspozycji jeśli chodzi o meble do obiektów użyteczności publicznej. Do szkół jednak warto wybierać rozwiązania najtrwalsze, bo jak wiemy - nie trudno tam u uszkodzenia mechaniczne. Wystarczy niepozorna bójka, by zniekształcić drzwiczki niestabilnej i słabej skrytki. Co więc wybrać? Najlepiej zdecydować się na jedno z trzech poniższych rozwiązań:

1. Metalowe szafki szkolne na podręczniki

Decydując się na metalowe szafki, warto wybrać te o modułowej konstrukcji. Dzięki temu będzie można wprowadzać modyfikację w budowę skrytek w dowolnym momencie i zakresie. Jeśli więc z biegiem czasu stwierdzimy, że szafki nie są do końca dobrze dopasowane do potrzeb dzieci, albo że jakaś grupa wiekowa uczniów potrzebuje innych funkcjonalności, możemy je wykonać już na długo po montażu szaf. Elastyczność modułowych szafek to także możliwość rozłożenia inwestycji w czasie - nie musimy od razu decydować się na najdroższy model, tylko z każdym nowym semestrem czy rokiem szkolnym modernizować wyposażenie placówki.

2. Szafki z płyty HPL

Metalowe szafki szkolne mogą nie każdemu przypaść do gustu lub po prostu nie wpisywać się w aranżację szkoły. Warto więc rozważyć kolejną opcję, czyli szafki szkolne z laminatu HPL. Jest to najlepszy materiał na rynku szaf ubraniowych pod względem wytrzymałości. Nie ma sobie równych w odporności na uszkodzenia mechaniczne, działanie wilgoci (szafki można montować także w szatni przy szkolnym basenie), a także w atutach wizualnych. Płyta HPL może mieć dowolny kolor z palety RAL (i być jednolita lub wielobarwna), a także być wzbogacona o jeden z licznych dekorów i imitować np. drewno czy kamień. Możliwości jest naprawdę wiele, ale wniosek jeden - szafki szkolne na książki mogą być ozdobą korytarzy i służyć wielu rocznikom dzięki swojej trwałości.

3. Metalowe szafki z drzwiami z płyty HPL

Trzeba przyznać, że obie powyższe opcje wydają się atrakcyjne i każda ma swoje zalety. Nie trzeba rezygnować z żadnej, wybierając szafki szkolne na podręczniki ze stalowym korpusem i frontem z laminatu HPL. W ten sposób mamy modułowe meble z estetycznymi drzwiami. Trzeba zaznaczyć, że to właśnie fronty są najczęściej narażone na uszkodzenia mechaniczne, dlatego mocna płyta HPL będzie tu optymalnym rozwiązaniem.

Wyposażenie szafek szkolnych na podręczniki

Materiał, z którego będą wykonane szafki na książki, ma duże znaczenie przy wyborze, ale to nie jedyna decyzja, przed jaką staje inwestor. Projekt szafek szkolnych obejmuje także następujące kwestie:

  • zamek - jest niezbędnym elementem skrytki, bo pozwala na bezpieczne przechowywanie prywatnych rzeczy uczniów. Do wyboru są różne rodzaje zamknięć: od tradycyjnych kluczyków i kłódek, przez funkcjonalne zamki na kod cyfrowy aż po najnowocześniejsze szafki otwierane elektroniczną kartą lub opaską;
  • wyposażenie wewnętrzne - żeby szafka była funkcjonalna, skrytki nie mogą być pustymi przestrzeniami. Lepiej podzielić je półką, dodać haczyk, drążek itp. To wszystko można zamówić na etapie projektowania lub dodać w późniejszym czasie w przypadku szafek modułowych;
  • siedzisko - jeśli szafki będą usytuowane w szatni, najlepiej wzbogacić je w ławki lub cokoły. Dzieci chętnie będą zmieniać obuwie i zostawiać je w szafkach, dbając przy tym nie tylko o własną wygodę, ale także o czystość szkolnych korytarzy.

Zapytaj - doradzimy!

FAQ:

1. Dlaczego szafki szkolne na podręczniki powinny się znaleźć w każdej placówce edukacyjnej?

Szafy na szkolne podręczniki odciążają plecaki uczniów, dzięki czemu dbamy o ich kondycję fizyczną i prawidłową postawę. Mają też inne praktyczne zalety, ale przede wszystkim zapewniają najmłodszym wygodę i bezpieczne przechowywanie prywatnych rzeczy.

2. Jakie szafki szkolne na podręczniki wybrać?

Szafki szkolne powinny być wytrzymałe i estetyczne - mają w końcu służyć wielu rocznikom młodych ludzi. Jeśli chodzi o materiał, warunki te spełnia ocynkowana stal i płyta HPL.

3. Jak powinna być wyposażona szafka szkolna?

Szafy na szkolne podręczniki najlepiej wzbogacić o półkę, drążek i haczyki. Dobrze też dodać ławkę, jeśli w szkole wprowadzimy zasadę zmiany obuwia.

Może Cię zainteresuje

mierzenie i montowanie kabin wc

Jak mierzyć i montować kabiny WC?

27-08-2020

Prawidłowy pomiar oraz zamontowanie kabin WC wpływa na komfort ich użytkowania i wytrzymałość poszczególnych systemów na wiele lat. W jaki sposób dokonać pomiarów i o czym należy pamiętać przy montowaniu...

meble metalowe do szatni w firmie

Dlaczego meble metalowe to podstawa wyposażenia szatni w firmie?

25-08-2021

Szafy ubraniowe to nie tylko niezbędne wyposażenie na basenach czy siłowniach. Coraz częściej można je znaleźć także w miejscach pracy - i nie mówimy tu tylko o zakładach przemysłowych czy...

Szafki ubraniowe BHP na zamówienie

Szafki ubraniowe BHP na zamówienie - dlaczego warto?

27-10-2020

Zapewnienie pracownikom komfortowych warunków w szatni to jeden z wymogów BHP, do którego musi zastosować się każdy pracodawca. Odpowiednia wielkość pomieszczeń socjalnych oraz miejsce do przechowywania osobistych rzeczy należą do...

producent kabin prysznicowych

Na co zwrócić uwagę przy wyborze producenta kabin prysznicowych?

27-10-2020

Obiekty sportowe, zakłady pracy czy hotele to tylko niektóre miejsca, w których niezbędne są kabiny sanitarne. Wybór odpowiedniego modelu powinien być uzależniony od kilku ważnych aspektów, o których decyduje producent...