Projektując toalety publiczne, należy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Taka przestrzeń powinna być funkcjonalna, estetyczna, przyjazna dla użytkowników i łatwa do utrzymania w czystości. Poza tym toalety publiczne muszą spełniać określone wymogi prawne i być dostosowane do różnych grup użytkowników, zapewniając im poczucie prywatności i bezpieczeństwa.

Oznaczenia toalet w budynkach użyteczności publicznej 

Toalety publiczne nie są aranżowane według jednego schematu, ponieważ muszą być rozplanowane w inny sposób w różnych miejscach. Toalety w szkołach czy przedszkolach będą wyglądały inaczej niż w centrach handlowych lub biurach, ale pewne ich cechy są uniwersalne. Bardzo istotnym elementem projektowania publicznej toalety jest jej oznakowanie. Należy umieścić czytelne i zrozumiałe informacje, które będą dokładnie wskazywać, gdzie znajdują się toalety dla kobiet, a gdzie dla mężczyzn, i która toaleta jest dedykowana osobom niepełnosprawnym.

Najważniejsze zasady dotyczące projektowania toalet

Toalety w budynkach użyteczności publicznej powinny być zaprojektowane zgodnie z obowiązującymi przepisami i wytycznymi dotyczącymi projektowania toalet publicznych. Toalety w miejscach publicznych muszą znajdować się przy głównych ciągach komunikacyjnych, a ich wejście powinno być odpowiednio oznakowane. Przestrzeń dla mężczyzn i kobiet musi być oddzielona na całą wysokość pomieszczenia. Drzwi do kabin w toaletach publicznych muszą być otwierane na zewnątrz. Mamy również określone wymiary, jeśli chodzi o szerokość drzwi w toaletach damskich i męskich oraz podział armatury. Prześwit między drzwiami a posadzką to 15 cm. O czym jeszcze należy pamiętać przy projektowaniu toalety publicznej?

Bezpieczeństwo 

Bezpieczeństwo to bardzo ważny element, jeśli chodzi o projektowanie przestrzeni publicznych. To samo dotyczy również publicznych toalet. W jaki sposób zapewnić bezpieczną przestrzeń? Przede wszystkim należy zagwarantować odpowiednie oświetlenie i unikać zacienionych obszarów, a drzwi powinny się łatwo otwierać od środka. Należy również uwzględnić odpowiednie oznakowanie awaryjne i dostęp do wyjścia awaryjnego oraz kontakt z obsługą techniczną.

Ergonomia

Przestrzeń w toalecie publicznej musi być przemyślana i dostosowana do wielu użytkowników, różnych grup wiekowych i osób o różnym wzroście. Zazwyczaj w pierwszej części znajduje się przedsionek z umywalkami, z którego można przejść do kabin WC. Toaleta publiczna powinna być doskonale zaprojektowana, jeśli chodzi o układ przestrzenny, dlatego nie należy planować toalety publicznej w zbyt małych i ciasnych pomieszczeniach – aby ograniczyć zatłoczenie i jednocześnie umożliwić łatwą orientację wszystkim użytkownikom.

Higiena 

Higiena w toaletach publicznych to podstawa, dlatego toaleta publiczna powinna być wykonana z łatwych do utrzymania w czystości materiałów. Wszelkie dodatki typu automatyczne urządzenia dozujące mydło i papier, suszarki do rąk i automatyczne spłuczki minimalizują konieczność bezpośredniego kontaktu z różnymi powierzchniami, dlatego są chętnie wybierane. Wszystkie elementy aranżacji powinny być łatwe do mycia i dezynfekcji. Doskonale sprawdzą się tu powierzchnie zmywalne i prosta, gładka armatura. Toaleta publiczna powinna być również wyposażona w odpowiednią wentylację, aby uniknąć problemów związanych z nieprzyjemnym zapachem i brakiem świeżego powietrza.

Estetyka

Przy projektowaniu toalet należy uwzględnić również estetykę. Pomieszczenia publiczne powinny być atrakcyjne wizualnie. Warto również dopasować aranżację i materiały wykończeniowe do stylu architektonicznego danego miejsca. Należy rozważyć także zastosowanie takich rozwiązań jak energooszczędne oświetlenie i systemy oszczędzania wody oraz użycie materiałów przyjaznych dla środowiska.

 

Przy projektowaniu toalety publicznej należy uwzględnić wymogi prawne oraz funkcjonalność i ergonomię przestrzeni, a także łatwość zachowania czystości i higieny.

Toalety przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych

Bardzo istotne jest również przystosowanie toalety publicznej dla osób o różnych potrzebach i ograniczeniach. Powinny móc z niej korzystać osoby starsze, rodziny z małymi dziećmi i osoby niepełnosprawne. W przypadku toalety dla osób niepełnosprawnych należy przede wszystkim uwzględnić odpowiednią szerokość drzwi, która umożliwia wjechanie tam wózkiem inwalidzkim, oraz przestrzeń w środku do manewrowania. Obowiązkowym wyposażeniem takiej toalety są odpowiednie uchwyty oraz podwyższona muszla WC. Kabina WC dla niepełnosprawnych powinna znajdować się najbliżej wejścia, aby maksymalnie ułatwiać do niej dostęp, a drzwi powinny mieć minimum 90 cm szerokości.

Toaleta publiczna w systemie HPL

Z czego mogą być wykonane ścianki działowe w toaletach publicznych? Najczęstszymi materiałami jest płyta wiórowa laminowana żywicą melaminową, czyli tak zwana płyta LPW lub laminat wysokociśnieniowy HPL. Toaleta publiczna w systemie HPL to bardzo wygodne i estetyczne rozwiązanie. Płyta HPL wyróżnia się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć. Jest także dostępna w różnych kolorach i łatwo ulega obróbce, dlatego sprawdzi się w wielu aranżacjach. Firma Alsanit oferuje kabiny WC oraz przegrody pisuarowe w najróżniejszych systemach i konfiguracjach, a nasi eksperci służą pomocą przy wyborze odpowiednich materiałów, dostosowanych do określonych potrzeb.

Może Cię zainteresuje

Toalety w szkole i przedszkolu

Toaleta dzieci w szkole i przedszkolu

08-06-2020

Toalety dla dzieci w szkołach i przedszkolach muszą spełniać określone wymogi oraz parametry, które są określone przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych...

meble metalowe do szatni w firmie

Dlaczego meble metalowe to podstawa wyposażenia szatni w firmie?

25-08-2021

Szafy ubraniowe to nie tylko niezbędne wyposażenie na basenach czy siłowniach. Coraz częściej można je znaleźć także w miejscach pracy - i nie mówimy tu tylko o zakładach przemysłowych czy...

szatnie basenowe

Szatnie basenowe - infrastruktura i wymogi prawne

31-03-2020

Infrastruktura higieniczno-sanitarna w obiektach sportowych jest bardzo istotna. Szczególnie ważna jest na basenach, w których liczy się odpowiedni dobór materiałów. W obiektach sportowych jak baseny może dochodzić do łatwego zniszczenia...

Szafki szkolne

Bezpieczeństwo dzieci w szkole - szafki szkolne na szyfr

11-06-2021

Nowoczesne szafki ubraniowe przeznaczone dla placówek edukacyjnych nie mają nic wspólnego z typowym obrazem szafki BHP - nieestetyczną, ponurą, zniekształconą skrytką. Obecnie nietrudno znaleźć solidne i atrakcyjne wizualnie modele, które...