Szafy ubraniowe to nie tylko niezbędne wyposażenie na basenach czy siłowniach. Coraz częściej można je znaleźć także w miejscach pracy - i nie mówimy tu tylko o zakładach przemysłowych czy produkcyjnych, gdzie ich obecność jest uwarunkowana prawnie. Meble metalowe do szatni w zakładach pracy są tak samo przydatne w biurach czy innego typu firmach. Dlaczego są podstawą szatni pracowniczej? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Zapytaj - doradzimy!

Szafy ubraniowe BHP dla pracowników - dlaczego warto w nie zainwestować?

Inwestycja w szafki ubraniowe może spoczywać na barkach różnych osób, w zależności od tego, kto odpowiada za aranżację służbowej przestrzeni i przeznaczone na nią fundusze. Bez względu jednak na to, kto dokładnie jest inwestorem, wspólnym celem osób odpowiedzialnych za dany zakład pracy jest komfort jego pracowników. Szafki ubraniowe BHP są jednym z czynników, które gwarantują wygodę i poczucie należnego traktowania. Dlaczego tak jest?

Wygoda i bezpieczeństwo

Meble metalowe pracownicze, czyli szafki BHP, to skrytki przydzielane konkretnym pracownikom. Powinno więc być tak, że każdy z nich posiada swoją szafkę przez cały okres zatrudnienia w danej firmie. Posiadając taką skrytkę, może w niej przechowywać bezpiecznie i wygodnie wiele rzeczy - ubranie i obuwie, dokumenty, sprzęt elektroniczny czy kosmetyki to tylko przykłady, ponieważ wszystko zależy od specyfiki pracy i od warunków panujących w firmie.

Jeśli zakład udostępnia pracownikom łazienkę, wielu z nich chętnie skorzysta z niej np. po przyjeździe do pracy rowerem. Wtedy szafka będzie idealnym miejscem na przechowanie ręcznika i klapek, zamiast codziennego wożenia ich ze sobą. Z k0lei jeśli pracownicy dzielą między sobą biurka, czyli tzw. hot deski, na co obecnie decyduje się wiele firm, każdy chętnie skorzysta z własnej szafki, by opróżnić „gorące biurko”.

Jednak szafki pracownicze to nie tylko wygoda, ale także bezpieczeństwo. W solidnej, zamykanej na klucz, kłódkę czy szyfr skrytce można bezpiecznie przechowywać dokumenty lub sprzęt elektroniczny.

Podsumowując - ciężko znaleźć powód, dla którego szafy ubraniowe BHP w miejscu pracy nie byłyby pożądanym i przydatnym wyposażeniem. Ich montaż w szatni, na korytarzu czy w jeszcze innej części firmy jest oznaką świadomości pracodawcy i znajomości potrzeb jego pracowników.

Jakie powinny być praktyczne szafki pracownicze?

Wielu z nas szafki metalowe kojarzą się z meblami bez gustu, przechodzącymi z rąk do rąk, niebędące nigdy odrestaurowane. Tak było kiedyś i może nadal jest, jeśli wybierzemy meble metalowe do szatni w zakładach pracy od pierwszego lepszego producenta. Prawda jest jednak taka, że szafki pracownicze mogą być ozdobą biura lub szatni w zakładzie produkcyjnym, jeśli tylko wybierzemy odpowiedni model.

Jakie powinny więc być szafy ubraniowe? Decydując się na meble metalowe pracownicze, najlepiej wybrać wersję w pełni modułową. Taki typ konstrukcji oznacza, że skrytki można dowolnie modyfikować na wiele sposobów i na każdym etapie cyklu życia produktu. Po co? Szafki będzie można wówczas dostosowywać do zmieniających się warunków obiektu oraz potrzeb pracowników. Zawsze może się zdarzyć, że będziemy chcieli zainwestować w dodatkowe udogodnienia dla użytkowników skrytek lub że zakład pracy zmieni swoją specyfikę. Modułowa zabudowa umożliwi wtedy modyfikacje takich elementów jak:

  • kierunek otwierania drzwi i materiał, z którego są wykonane (nie tylko metal, ale także płyty HPL, LPW czy szkło hartowane),
  • zamek,
  • wyposażenie skrytek,
  • podział skrytek (pojedyncze, podwójne lub w kształcie litery L).

Oprócz elastycznych rozwiązań należy również zwrócić uwagę na wytrzymałość produktu. Meble pracownicze mogą być inwestycją na lata, jeśli wybierzemy solidny produkt od doświadczonego producenta. Czy szafki metalowe wpisują się w ten schemat? Tak, jednak zwróćmy uwagę na ich budowę. Najlepiej, gdy będą wykonane z ocynkowanej stali ze wzmocnioną konstrukcją, tak jak w przypadku producenta szaf ubraniowych Alsanit. Dzięki temu odporność na uszkodzenia mechaniczne jest naprawdę wysoka, a ponadto meble mogą znajdować się również w miejscach narażonych na działanie wody i wilgoci.

Meble metalowe pracownicze - wyposażenie szafek

Dobrze, jeśli szafki pracownicze będą podzielone na strefy. W niektórych miejscach (np. zakładach przemysłowych lub służbach mundurowych) jest to nawet uwarunkowane prawnie. Wnętrze skrytek powinno więc być wzbogacone o przegrody. Jeśli wyposażamy służby mundurowe, medyczne czy inne miejsca pracy, w których pracownicy noszą specyficzną odzież, najlepiej, żeby przegroda była pionowa - wtedy robocze ubranie będzie można rozwiesić w szafce.

Kolejne elementy wyposażenia wnętrza szafek ubraniowych to drążki, wieszaki i haczyki. Zajmują niewiele miejsca i nie kosztują dużo, a zdecydowanie podnoszą funkcjonalność skrytek. Szafki ubraniowe też możliwość swobodnej zmiany odzieży przed pracą, jednak do tego niezbędny jest jeszcze jeden element - ławka lub innego typu siedzisko. Zamiast zagradzać środek przejść w szatni ławkami, można wybrać szafki z już wbudowanymi siedziskami o optymalnej wielkości.

Pozostaje nam jeszcze wybór zamka do szafki. Jak już wspomnieliśmy, szafka jest podstawą wyposażenia szatni pracowniczej, ponieważ zapewnia bezpieczne przechowywanie prywatnych rzeczy. Byłoby to jednak niemożliwe bez odpowiedniego zamknięcia. Do wyboru każdy inwestor ma dużo różnych typów zamków - od najprostszych konstrukcji z kluczykiem lub kłódką, aż po zaawansowane elektroniczne systemy na kod. Jeśli nie wiemy, co będzie odpowiednie, najlepiej skontaktować się z wykonawcą lub wybrać rozwiązanie pośrednie, np. zamki na szyfr.

Gdzie warto zamontować szafki metalowe pracownicze?

Zgodnie z przepisami BHP szatnie pracownicze zawsze muszą być wyposażone w szafki dla każdego pracownika (nie mogą się nimi wymieniać, gdy pracują na różne zmiany), jeśli jego praca wiąże się z koniecznością zmiany odzieży własnej na roboczą. Dotyczy to więc wielu różnych zawodów i miejsc pracy, lecz ich większość stanowią zakłady przemysłowe i produkcyjne.

Szafy ubraniowe warto jednak montować w miejscach pracy ogółem, a nie tylko tam, gdzie wymaga tego polskie prawo. Przykładowo osoby przebywające cały dzień za biurkiem często ubierają się bardzo elegancko, bo tego wymaga firmowy dresscode lub specyfika ich pracy, np. spotkania z klientami. Szpilki czy marynarka nie są oczywiście tą samą kategorią co wspomniana wyżej odzież robocza, ale własna szafka na ich przechowywanie będzie bardzo korzystna z punktu widzenia wygody wielu pracowników.

Zapytaj - doradzimy!

FAQ:

1. Dlaczego metalowe szafki pracownicze to dobra inwestycja?

Szafki pracownicze to wygoda i bezpieczeństwo pracowników, którzy mogą przechowywać w nich prywatne rzeczy. Korpusy wykonane z ocynkowanej stali to z kolei wytrzymałość i długa żywotność mebla.

2. Kiedy szafki pracownicze są obowiązkowym wyposażeniem szatni?

Jeśli specyfika pracy wymaga zmiany odzieży z prywatnej na roboczą, pracodawca ma obowiązek wyposażenia szatni pracowniczej w szafki BHP.

3. Jakie powinny być szafki BHP?

Warto rozważyć metalowe szafki pracownicze o modułowej konstrukcji z praktycznie wyposażonym wnętrzem.

Może Cię zainteresuje

Szafki basenowe

Dlaczego warto zainwestować w solidne szafki basenowe?

11-06-2021

Szafki ubraniowe są nieodzownym wyposażeniem basenów w ośrodkach sportowych, aquaparkach, szkołach, na uczelniach czy w hotelach. Są to miejsca, w których komfort osób korzystających z pływalni jest jednym z czynników...

szafy strażackie

Szafy strażackie - najważniejsze funkcje i parametry

26-08-2020

Osoba pełniąca służbę w straży pożarnej dysponuje co najmniej trzema typami umundurowania oraz odzieży ochronnej, które zakłada na akcje lub na wyjścia oficjalne. Mundury koszarowe oraz ubrania bojowe muszą mieć...

prysznice przemysłowe kabiny w zakładach pracy

Prysznice przemysłowe - jakie powinny spełniać warunki sanitarne?

23-11-2020

Zapewnienie pracownikom pomieszczeń higienicznosanitarnych to uzasadniony prawnie obowiązek pracodawcy. Ich wyposażenie opisane w przepisach różni się jednak w zależności od warunków panujących w zakładzie pracy. W kabiny prysznicowe warto jednak...

Toalety w miejscu pracy dla personelu

Toalety w miejscu pracy – najważniejsze informacje

24-09-2020

Miejsce, w którym odbywa się wykonywanie obowiązków służbowych, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia ze stanowiskiem biurowym, czy pracą w zakładzie przemysłowym, musi posiadać odpowiednie wyposażenie i oferować zatrudnionym...