Płyty HPL to elementy coraz częściej wykorzystywane w różnych dziedzinach budownictwa, przemysłu czy branży wykończeniowej. Wszystko dzięki ich wyjątkowym właściwościom praktycznym i nie tylko. Czym właściwie jest laminat HPL, jak dochodzi do powstania jednolitego i trwałego tworzywa oraz jakie zastosowania mają płyty z niego wykonane? Odpowiedzi na wszystkie te pytania i wiele więcej znajdziesz w poniższym wpisie. Zapraszamy!

Zapytaj - doradzimy!

Co to jest płyta HPL?

HPL, czyli z angielskiego high pressure laminate, jak sama nazwa wskazuje, to laminat [1] produkowany pod wysokim ciśnieniem. Płyty tego rodzaju tworzone są z kilku lub kilkunastu warstw papieru impregnowanego żywicą. Pod dużym naciskiem, a także w odpowiednio wysokiej temperaturze powstaje tworzywo, które ma bardzo dobre właściwości wizualne, a dodatkowo jest niezwykle odporne na działanie niekorzystnych czynników (zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych).

Wynikiem całego procesu jest materiał o spójnej strukturze, które nie ulega ponownemu rozwarstwieniu czy jakimkolwiek niepożądanym przekształceniom. Dzięki temu stosuje się go jako zastępnik drewna, metalu czy innych tworzyw sztucznych wykorzystywanych w przypadku konstrukcji zewnętrznych i wewnętrznych.

Główne zastosowania płyt HPL

Płyty HPL dzięki swoim właściwościom (będącym pochodnymi wskazanego procesu produkcji) nadają się do wielu różnych zastosowań. Można je wykorzystywać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków i pomieszczeń. Jeżeli chodzi o pierwszą grupę, laminaty stosuje się w charakterze:

 • Płyt elewacyjnych – możliwości kolorystyczne oraz ozdobne pozwalają osiągnąć bardzo ciekawe efekty wizualne. Płyty HPL elewacyjne są coraz chętniej wykorzystywane zarówno w nowoczesnych biurowcach, budynkach użyteczności publicznej, jak i blokach czy domach jednorodzinnych.
 • Balustrad oraz elementów zabudowy balkonów – panele HPL są na tyle wytrzymałe, że doskonale sprawdzają się w charakterze osłony balkonu. Prezentują się bardzo dobrze oraz nie są podatne na oddziaływanie czynników atmosferycznych.
 • Ogrodzeń – w tym przypadku sprawdzają się zwłaszcza płyty HPL przezroczyste, które w połączeniu ze stalowymi słupkami tworzą niezwykle nowoczesną i dość surową kompozycję.
 • Podbitek dachowych – dzięki trwałości i możliwości dopasowania do każdej przestrzeni, płyty HPL nadają się świetnie do miejsc o nieregularnych kształtach. Podbitki dachowe muszą być przycięte co do milimetra, aby zabezpieczyć dokładnie całą powierzchnię.

Naturalnie możliwych konstrukcji i rozwiązań, wykorzystujących omawiane panele, jest znacznie więcej. Wszystko zależy od pomysłowości i wyobraźni. Płyty HPL mogą pełnić zarówno funkcję ozdobną, jak i czysto praktyczną. Warto zaznaczyć, że płyty HPL stosowane na zewnątrz muszą posiadać dodatkowy film UV chroniący płyty przed utratą koloru ze względu na silne promieniowanie słoneczne.

Płyty HPL we wnętrzach budynków

Choć powyższe zastosowania już ukazują niezwykłą różnorodność i uniwersalność płyt z laminatu HPL, to dopiero początek ich możliwości. Panele z tego innowacyjnego materiału doskonale sprawdzają się we wnętrzach budynków i pomieszczeń, a najczęściej wykorzystuje się je jako:

i wiele, wiele więcej!

Płyty HPL doskonale zastępują inne materiały, jak np. drewno czy metal, od których są lżejsze, a od których posiadają lepsze właściwości funkcjonalne. Z tego właśnie powodu laminat jest coraz chętniej wykorzystywanym materiałem, a panele HPL cieszą się ogromną popularnością w nowo budowanych oraz remontowanych obiektach.

Wewnętrzne powierzchnie często wcale nie rodzą mniejszych wymagań w odniesieniu do koniecznej wytrzymałości tworzywa.

Zalety stosowania płyt HPL

Kilka podstawowych właściwości płyt z laminatu już zostało wymienionych w poprzedniej części artykułu, jednak warto zwrócić uwagę na całościowy zestaw najważniejszych zalet stosowania tego typu rozwiązań. Jest ich zaskakująco dużo, co w pełni usprawiedliwia wspomnianą popularność paneli wykonanych z tworzywa HPL. Dlaczego więc warto się na nie zdecydować?

 1. Laminat kompaktowy HPL jest wodoodporny – nie absorbuje wilgoci. Panele są w pełni odporne na wilgoć, zamoczenie, wystawienie na długotrwałe oddziaływanie pary wodnej, co sprawia, że świetnie sprawdzają się w charakterze elementów konstrukcyjnych szafek basenowych, sportowych i nie tylko.
 2. Płyty HPL są bardzo wytrzymałe – trudno je złamać, rozerwać czy naruszyć w sposób mechaniczny. W procesie produkcji, pod wpływem wysokiego ciśnienia i temperatury powstaje bardzo twarda powierzchnia.
 3. Płyty HPL posiadają znaczną odporność chemiczną i biologiczną, dlatego są wykorzystywane w szpitalach i laboratoriach.
 4. Elementy wykonane z odpornego laminatu można równocześnie łatwo obrabiać, wycinać, wiercić, frezować czy przekształcać.
 5. Płyty HPL są estetyczne i oferują bardzo duże możliwości osiągania zakładanych efektów wizualnych. Mogą występować praktycznie w dowolnym kolorze, a poza tym oferują różnorodne wzory i faktury. Dzięki temu ilość możliwych do osiągnięcia rezultatów jest ogromna. Z tego względu wykorzystywane są chętnie w charakterze płyt elewacyjnych, fasadowych i ozdobnych okładzin.
 6. Produkty i elementy wykończeniowe z laminatu są łatwe do utrzymania w czystości i sterylności.
 7. Płyty HPL są zawsze produkowane jako płyty trudnopalne (Klasa Cs1,d0) a za dopłatą mogą być wykonane jako płyty niepalne w klasie Bs1,d0.

Produkty z paneli HPL są ponadto stosunkowo niedrogie, przez co stanowią konkurencję dla tradycyjnych rozwiązań, korzystających z droższych, mniej uniwersalnych materiałów. Wszystkie powyższe własności dowodzą, że warto zastanowić się nad wyborem laminowanych płyt HPL zarówno w przypadku projektów biznesowych i przemysłowych, jak i realizacji prywatnych.

Ryzyka związane ze stosowaniem płyt HPL

Do tej pory prezentowaliśmy zalety laminatów HPL. Czy jest to zatem materiał idealny? Niestety nie. Jak każdy produkt, również płyty HPL mają swoje słabości o, których trzeba wiedzieć. Niezwykle ważne są tutaj parametry przechowywania, obróbki oraz technologii finalnego zastosowania. Poniżej prezentujemy najważniejsze ryzyka związane z użyciem HPL.

  1. Płyty wymagają zapewnienia takich samych warunków po obu jej stronach – częstym błędem jest chęć mocowania (mechanicznego lub klejenia) płyt HPL bezpośrednio do ścian/ wylewek betonowych. W tej sytuacji wewnątrz płyt powstaną tak duże naprężenia, że zerwą mocowanie a płyta nie powróci już do swojego pierwotnego kształtu. Doskonałym przykładem są okładziny ścienne z HPL, które każdorazowo wymagają zastosowania podkonstrukcji pozwalającej na odpowiedni przepływ powietrza. Równie istotna jest odpowiednia wentylacja w kabinach natryskowych - źle rozplanowana wentylacja w pomieszczeniu i skrajnie różne warunki po obu stronach drzwi kabiny natryskowej wykonanej z HPL mogą powodować ich wypaczenie.
  2. Konieczna jest odpowiednia siatka mocowań – w zaleceniach dotyczących obróbki płyt HPL każdego producenta podana jest informacja na temat gęstości siatki mocowań – zbyt rzadkie mocowania mogą powodować deformację płyty.
  3. Płyty muszą być sezonowane w miejscu przeznaczenia – chodzi o to aby uniknąć szoku temperaturowego, którego efektem będzie wypaczenie płyt.
  4. Najlepiej instalować produkty w pomieszczeniach suchych, zamkniętych o stałej temperaturze i wilgotności. Instalacja w nowobudowanych obiektach, w których wciąż jest wilgoć może skutkować wypaczeniem płyt.
  5. Ryzyko niewłaściwego przechowywania – płyty HPL mogą być przechowywane wyłącznie na płasko w pomieszczeniach o stałej temperaturze i wilgotności. Płyty pod żadnym pozorem nie mogą być przechowywane na zewnątrz. Przechowywanie w niewłaściwych warunkach może powodować odkształcenie płyt.

Jak wynika z powyższych punktów, płyty HPL wymagają odpowiedniej wiedzy dotyczącej przechowywania, przetwarzania oraz instalacji. Pomimo bardzo dobrych właściwości należy zawsze pamiętać, że laminaty HPL są produktami zawierającymi celulozę, przez co mogą występować wewnętrzne naprężenia skutkujące wygięciem płyt. Aby to zobrazować dobrze wyobrazić sobie drewnianą deskę położoną na betonie – po pewnym czasie deska zawsze się wygnie – takie same naprężenia występują właśnie w płytach HPL.

Należy również zawsze zapoznać się z instrukcjami producenta płyt HPL aby mieć pewność, że dobrało się odpowiednią technologię wykorzystania płyt. Warto również zaznaczyć, że pewna odchyłka (wygięcie) płyt jest normatywnie dopuszczalna, a ETA (Europejska Ocena Techniczna) nie określa dopuszczalnego wygięcia drzwi kabin sanitarnych.

Czy warto zdecydować się na wybór płyt HPL?

Skoro wiesz już, co to jest płyta HPL, jakie właściwości posiada oraz jakie posiada możliwe zastosowania, pozostaje odpowiedzieć sobie na pytanie – czy takie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku?

Każde pomieszczenie i projekt aranżacji mają swoją odmienną specyfikę, dlatego trudno wskazać jedno uniwersalne rozwiązanie dotyczące wyposażenia wnętrza. Warto jednak zwrócić uwagę na szeroki wachlarz możliwych zastosowań, a także bogactwo stylistyczne paneli wykonanych z laminatu HPL. W odpowiednim wydaniu będą pasować zarówno do nowoczesnych, surowych przestrzeni, jak i bardziej tradycyjnych wnętrz.

Jeżeli szukasz praktycznego, łatwego w utrzymaniu tworzywa na szafki, blaty czy kabiny, wybór płyt HPL będzie w pełni uzasadniony.

Płyty HPL w ofercie Alsanit

Różnorodne rozwiązania projektowe wykorzystujące płyty HPL znajdziesz w nasze ofercie. Posiadamy szeroki asortyment, dopasowany do odmiennych potrzeb i zastosowań. Wiemy, jakie zalety niesie za sobą korzystanie z innowacyjnych tworzyw, dlatego staramy się zapewniać jak największy wybór produktów. Wszystko po to, by zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagających Klientów.

Co ważne – pomagamy kompleksowo. Zapewniamy fachowe doradztwo, a ostateczny projekt zawsze dopasowujemy do konkretnych wymagań. Dzięki temu każda realizacja posiada swój niepowtarzalny charakter. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz profesjonalnych kabin WC, blatów, ścianek i przegród, szafek czy pozostałych elementów wykonanych z płyt HPL, możesz liczyć na ciekawe rozwiązania i bezproblemową współpracę.

Dodatkowo, tworząc wszystkie nasze produkty, korzystamy z najwyższej jakości laminatów HPL produkowanych przez renomowaną firmę POLYREY. Dzięki temu możesz mieć pewność zadowalających efektów podczas użytkowania.

Jeżeli nadal masz wątpliwości lub wahasz się nad kilkoma różnymi rozwiązaniami, zapraszamy do kontaktu. Z chęcią doradzimy oraz wskażemy najlepsze opcje, dopasowane do konkretnego biznesu.

Zapytaj - doradzimy!

[1] Laminaty - tworzywa powstające z połączenia dwóch materiałów o różnych właściwościach mechanicznych, fizycznych i technologicznych, w których składnik wzmacniający (tzw. zbrojenie) jest układany w postaci warstw), między którymi znajduje się wypełnienie, pełniące rolę lepiszcza.

Może Cię zainsteresuje