Projektowanie miejsc użyteczności publicznej wymaga dużej wiedzy. Pod uwagę trzeba bowiem wziąć wiele różnych czynników. Na przykład urządzając przebieralnie basenowe, należy uwzględnić obowiązujące wymogi prawne oraz bezpieczeństwo i funkcjonalność przestrzeni.

Jakie są najważniejsze przepisy dotyczące projektowania przebieralni?

Wymogi prawne określone w wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczą w głównej mierze jakości wody w obiektach sportowych oraz warunków sanitarnych. Chodzi przede wszystkim o łatwość utrzymania czystości i porządku oraz bezpieczeństwo użytkowników basenu. Według aktualnych norm GIS dotyczących basenowych przebieralni przy projektowaniu przestrzeni należy wziąć pod uwagę między innymi poniższe wytyczne.

  • Na basenie powinny się znajdować oddzielne szatnie na okrycia wierzchnie, czyli tak zwane przebieralnie przejściowe. 
  • Cała infrastruktura higieniczno-sanitarna powinna być wykonana z materiałów odpornych na nasiąkanie wodą oraz łatwych w czyszczeniu, które mogą być myte środkami odkażającymi.
  • Przebieralnie basenowe muszą mieć bezpośredni dostęp do toalet i natrysków, przy czym toalety muszą się znajdować przed natryskami.

Przebieralnie basenowe – największe wyzwania przy projektowaniu

Przebieralnia na basenie to miejsce, z którego korzystają wszyscy odwiedzający, dlatego niezwykle ważne jest przygotowanie funkcjonalnej przestrzeni, która będzie łatwa w utrzymaniu w czystości. Należy wziąć pod uwagę wszelkie potrzeby osób, które będą korzystać z szatni. Ergonomia i wysoka jakość wyposażenia wnętrza to podstawy. Szafki na ubrania, przebieralnie, wieszaki i ławki powinny być solidne i przystosowane do intensywnej eksploatacji. Nieestetycznie wykończona przestrzeń czy zbyt mała liczba kabin lub ławek mogą zniechęcać odwiedzających i tym samym wpływać negatywnie na rentowność całego przedsięwzięcia.

Najważniejsze elementy szatni na basenie

Przebieralnie przejściowe, czyli strefa z szafkami na odzież wierzchnią i buty znajdująca się przed wejściem do właściwej przebieralni pozwala zachować większy porządek oraz higienę – zwłaszcza w okresie zimowym. Przestrzeń w tak zwanej strefie mokrej przebieralni oraz jej wyposażenie muszą być dopasowane pod względem higienicznym, estetycznym i praktycznym do pełnionej funkcji. Duże znaczenie mają solidne szafki basenowe na odzież oraz wygodne kabiny, w których można się przebrać. Co jeszcze powinno się znajdować w szatni basenowej? Niezbędne są:

  • szafki ubraniowe wyposażone w haczyki na ubrania, najczęściej zintegrowane z elektrycznym systemem obsługi klienta,
  • przebieralnie,
  • toalety,
  • kabiny natryskowe,
  • ławki.

Przebieralnia na basenie powinna zapewnić poczucie komfortu i prywatności każdej osobie, która będzie z niej korzystać. Należy uwzględnić szczególne potrzeby dzieci oraz osób z niepełnosprawnością, które również często korzystają z obiektów użyteczności publicznej. Warto też pamiętać, że nie tylko w damskiej szatni powinny się znajdować miejsca do przewijania niemowląt. Również w męskiej szatni przydadzą się duże rodzinne przebieralnie.

Szafki metalowe czy HPL?

W przypadku przebieralni basenowych liczą się przede wszystkim materiał i jakość wykończenia, ponieważ wyposażenie szatni może być narażone na zniszczenia. Aby im zapobiec, należy postawić na produkty wykonane z wysokiej jakości materiałów. Obecnie najpopularniejszym z nich, jeśli chodzi o szafki basenowe, przebieralnie, kabiny sanitarne czy ławki, jest płyta HPL. To bardzo wytrzymały i odporny na działanie wilgoci materiał, który nie nasiąka wodą i który można czyścić środkami chemicznymi. Szafki z płyty HPL są odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie wilgoci.

Również okucia szafek muszą być wykonane z solidnych i odpornych na wilgoć materiałów. Na basenach spotkamy najczęściej systemowe szafki zamykane na kluczyk lub zamki elektroniczne. Można je jednak wykonać na różne sposoby.

Nie tylko kabiny przebieralni – o czym jeszcze trzeba pamiętać, projektując szatnie basenowe?

Projekty szafek basenowych i przebieralni muszą przestrzegać wytycznych stworzonych przez GIS. Chodzi przede wszystkim o funkcjonalność i zminimalizowanie ryzyka zanieczyszczenia wody lub uszkodzenia infrastruktury basenowej. Obiekty użyteczności publicznej zawsze podlegają wielu normom architektonicznym i muszą być wykonane z materiałów spełniających określone wymagania. Szafki i kabiny basenowe powinny być wykonane z trwałych i odpornych na wilgoć materiałów, które umożliwią bezproblemowe dbanie o higienę. Dotyczy to również ścianek działowych i kabin sanitarnych.

Wybierając wyposażenie przebieralni basenowej, warto skorzystać z usług firmy Alsanit, która wyróżnia się na rynku kompleksową ofertą i dostępnością produktów premium. Skompletujesz tu całe wyposażenie przebieralni. Ponadto marka gwarantuje profesjonalne doradztwo.

Może Cię zainteresuje

obowiązkowe szafki szkolne

Obowiązkowe szafki szkolne na podręczniki dla uczniów

25-08-2021

Przymiotnik ‘obowiązkowe’ pojawił się w tytule nieprzypadkowo. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie wszystkie placówki edukacyjne są wyposażone w szafki szkolne na książki dla uczniów. Niech ten artykuł będzie więc...

szatnie szkolne i przedszkolne

Szatnia szkolna i przedszkolna - charakterystyka i wymogi

17-04-2020

Infrastruktura przeznaczona dla dzieci i młodzieży musi spełniać określone wymagania oraz posiadać odpowiednie atesty. Jest to kluczowy element dla zachowania bezpieczeństwa. Nie inaczej jest w przypadku szatni przedszkolnych i szkolnych...

producent kabin prysznicowych

Na co zwrócić uwagę przy wyborze producenta kabin prysznicowych?

27-10-2020

Obiekty sportowe, zakłady pracy czy hotele to tylko niektóre miejsca, w których niezbędne są kabiny sanitarne. Wybór odpowiedniego modelu powinien być uzależniony od kilku ważnych aspektów, o których decyduje producent...

Szafki ubraniowe BHP na zamówienie

Szafki ubraniowe BHP na zamówienie - dlaczego warto?

27-10-2020

Zapewnienie pracownikom komfortowych warunków w szatni to jeden z wymogów BHP, do którego musi zastosować się każdy pracodawca. Odpowiednia wielkość pomieszczeń socjalnych oraz miejsce do przechowywania osobistych rzeczy należą do...